Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina a Rusko v předvečer Trumpova nástupu eskalují konflikt: Část Ukrajiny zůstala bez proudu

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Během posledních dvou nocí došlo k intenzivní výměně masivních útoků mezi Ruskem a Ukrajinou, zaměřených především na kritickou infrastrukturu. Moskva uvedla, že její údery v noci na středu byly odvetou za úterní ukrajinský útok západními zbraněmi na Brjanskou oblast. Tato eskalace konfliktu opět poukazuje na neustávající napětí a devastující dopady vojenských operací na obě strany.

Kyjev v úterý oznámil, že během předchozí noci podnikl svůj dosud nejmasivnější útok od začátku války. Podle informací ruských úřadů bylo z ukrajinského území vypáleno několik desítek bezpilotních letounů, šest raket americké výroby ATACMS a přibližně osm francouzsko-britských raket Storm Shadow. Měly mířit zejména do Brjanské oblasti Ruské federace. O této situaci informovala americká stanice CNN s odkazem na ruské i ukrajinské zdroje.

Na ruské straně už dříve zaznělo varování, že použití raket ATACMS ze strany Ukrajiny bude mít závažné následky. Moskva pohrozila odpálením hypersonické rakety středního doletu Orešnik jako reakci na takové kroky. Ukrajinská armáda upřesnila, že cílem nočního ostřelování byly především ruské vojenské a ropné objekty. „Takové útoky budou pokračovat, dokud nebude ozbrojená agrese Ruské federace proti Ukrajině zcela zastavena,“ uvedla ve svém prohlášení.

Ruská tisková agentura TASS informovala, že ukrajinské síly během posledních 24 hodin vypálily na Belgorodskou oblast 91 projektilů a 36 bezpilotních letounů. Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova došlo k incidentu v Borisovském okrese, kde dron shodil tři výbušná zařízení na obec Bajcury. Jeden civilista byl při tomto útoku zraněn.

Gladkov také uvedl, že lékařské ošetření vyhledala žena, která utrpěla zranění 12. ledna při útoku dronu na osadu Berjozovka. Po poskytnuté zdravotní péči bude pokračovat v rekonvalescenci v ambulantním režimu.

Ruská tisková agentura TASS také oznámila, že Rusko v noci na středu provedlo četné údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Tyto útoky následovaly po hrozbě ruského ministerstva obrany, které slíbilo odvetu za použití západních zbraní při útoku na Brjanskou oblast.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že cílem úderů byla především plynová infrastruktura a energetická zařízení. Důsledkem těchto útoků byly rozsáhlé výpadky elektrické energie v Dněpropetrovské, Kirovogradské, Poltavské, Sumské a Charkovské oblasti.

V Kyjevě podle místní správy hořela elektrárna v centru města. V Dněpropetrovské oblasti zasáhl ruský útok průmyslový podnik a v Záporožské oblasti bylo poškozeno několik objektů klíčové infrastruktury.

Intenzivnější útoky mohou mít jednoduchý důvod

Zesílené útoky mezi Ruskem a Ukrajinou v posledních dnech mohou být spojeny s očekávaným nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Trump, který se 20. ledna stane šéfem Bílého domu, ve svých prohlášeních opakovaně zdůraznil, že se bude snažit ukončit válku na Ukrajině., jak připomněla CNN.

Tato situace naznačuje, že obě strany konfliktu se mohou snažit zlepšit své vyjednávací pozice před zahájením jakýchkoli mírových rozhovorů, ke kterým by nová administrativa USA mohla přispět. Intenzivní útoky by mohly sloužit jako snaha ukázat sílu a získat strategickou výhodu.

Trumpova rétorika ohledně ukončení války vyvolává otázky, jakým způsobem bude chtít dosáhnout míru. Jeho nástup podle všeho bude znamenat změnu v americké zahraniční politice, což pro Kyjev i Moskvu může znamenat hrozbu i příležitost.

Pro Ukrajinu může znamenat naději na větší diplomatickou nebo vojenskou podporu, zatímco Rusko by mohlo usilovat o to, aby si pojistilo své pozice dříve, než dojde k významným změnám v americké politice.

Témata:  válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

10:37

Pandemie covidu vstoupila do nové fáze. Nikdo ale netuší proč

Zdá se, že pandemie nemoci covid-19 vstoupila do nové fáze, která překvapuje odborníky a vyvolává otázky ohledně budoucnosti tohoto viru. Ačkoli varianta XEC, která se objevila na podzim roku 2024, byla zpočátku považována za hrozbu, údaje naznačují, že onemocnění spojené s tímto virem je mírnější než v minulých letech. Nikdo ale neví proč, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy