Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina by si mohla pořídit jaderné zbraně, záleží na vstupu do NATO

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Ukrajina uvažuje o tom, že si znovu pořídí jaderné zbraně, pokud se nestane členem Severoatlantické aliance. Dnes to v německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk.

"Buď budeme součástí aliance jako NATO a budeme se podílet na tom, že bude Evropa silnější... nebo nám nezbude než se vyzbrojit sami," řekl Melnyk. Kyjev by podle něho uvažoval i o atomových zbraních. "Jak jinak si můžeme zajistit naši obranu?" zeptal se.

V rámci takzvaného budapešťského memoranda z roku 1994 se Ukrajina zavázala vzdát se jaderných zbraní výměnou za záruky územní celistvosti ze strany Západu a Ruska. Ukrajina léta usiluje o členství v NATO, čehož podle agentury DPA v blízké době pravděpodobně nedosáhne.

Ve východní Evropě v posledních dnech roste napětí kvůli tomu, že Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Ukrajina podle svého velvyslance v Berlíně potřebuje vojenskou podporu. Z ruské strany jde o "skutečné přípravy nového útoku na Ukrajinu", řekl Melnyk. Vyzval Německo, aby je také bralo vážně.

Témata:  Ukrajina jaderné zbraně NATO (Severoatlantická aliance) Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.