reklama

"Ukrajina vyzývá členské státy OSN..., aby zbavily Ruskou federaci jejího statutu stálého člena Rady bezpečnosti OSN a vyloučily ji z OSN jako celku," uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo.

Ministerstvo v prohlášení napsalo, že se nepostupovalo podle práva, když se Rusko v roce 1991 stalo členem OSN jako nástupnický stát po SSSR. Uvedlo, že legální cestou, tedy rozhodnutím Valného shromáždění na doporučení Rady bezpečnosti, mohou o členství žádat mírumilovné státy. Takto o něj podle Kyjeva Rusko nepožádalo, na rozdíl od Česka a Slovenska po rozpadu Československa před 30 lety. Rusko tedy podle Kyjeva není právoplatným členem OSN, a i křeslo v Radě bezpečnosti tak zabírá nelegálně.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba už v neděli avizoval, že Kyjev vyzve k vyloučení Ruska z OSN. "Máme velmi jednoduchou otázku: má Rusko právo zůstat stálým členem Rady bezpečnosti OSN a být v OSN?" uvedl. "Máme přesvědčivou a odůvodněnou odpověď: ne, nemá," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci podle něj ale rozhovory odmítají.