Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina dostane od Německa další systém Patriot

Ukrajina dostane od Německa další systém Patriot

Foto: veda-technika.blogspot.com

Německo poskytne Ukrajině již třetí systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo v sobotu německé ministerstvo obrany. Jedná se o systém Patriot z arzenálu německých ozbrojených sil (Bundeswehru), který má být zaslán do Kyjeva okamžitě. 

Dosud Německo dodalo Ukrajině dva Patrioty, které se osvědčily v boji proti ruské agresi. Třetí systém byl rozhodnuto dodat na základě žádosti Kyjeva a v koordinaci se spojenci.

"Německý ministr obrany Boris Pistorius uvedl: „Ruský teror proti ukrajinským městům a infrastruktuře této země způsobuje nesmírné utrpení. Ohrožuje zásobování lidí energií a ničí operační připravenost ukrajinských ozbrojených sil."

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již reagoval na oznámení dodání dalšího Patriotu a poděkoval německému kanceláři Olafu Scholzovi na sociálních sítích.

"Jsem kanceláři vděčný za rozhodnutí dodat Ukrajině další systém Patriot a rakety k již používaným systémům protivzdušné obrany... Je to skutečný projev podpory pro Ukrajinu v pro nás kritickém čase," uvedl Zelenskyj na platformě Telegram.

Dvojice také v sobotu spolu telefonovala, přičemž Scholz potvrdil "neochvějnou solidaritu s Ukrajinou" a vyjádřil se k rozsáhlým ruským útokům, zejména na civilní energetickou infrastrukturu. Shodli se také na nutnosti, aby spojenci Kyjeva nadále posilovali jeho protivzdušnou obranu. 

Témata:  rakety Patriot

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy