Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina nikdy neodmítala jednat s Ruskem, řekl poradce Zelenského kanceláře

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Foto: FREE Photo UNIAN

Ukrajina nikdy neodmítala jednat s Ruskem a jeho vyjednávací pozice je známá, uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Kyjev je podle něj připraven na rozhovory s budoucím ruským vůdcem, nikoli s Vladimirem Putinem.

Podoljak takto na twitteru reagoval na sobotní článek listu The Washington Post. Ten napsal, že vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem a upustili od veřejného odmítání mírových rozhovorů, pokud bude ruský prezident Vladimir Putin u moci. Podle zdrojů, na které se článek odvolává, není cílem požadavků amerických úředníků dotlačit Ukrajinu k jednacímu stolu, ale snahou zajistit, aby si Kyjev udržel podporu dalších zemí, které čelí obavám voličů z pokračování války několik dalších let.

"Ukrajina nikdy neodmítala vyjednávat. Naše vyjednávací pozice je známá," napsal Podoljak na twitteru s tím, že Moskva musí nejdříve stáhnout své vojáky z Ukrajiny. "Je na to Putin připraven? Očividně ne. Proto jsme v našem hodnocení situace konstruktivní: budeme jednat s příštím ruským vůdcem," dodal.

Ukrajina již několikrát zopakovala, že rozhovory neodmítá, nechce ale jednání založená na ruských ultimátech. Na začátku října navíc ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů jmenovitě s Putinem.

Témata:  Mychajlo Podoljak válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy