Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina poprvé zaútočila britskými střelami Storm Shadow na ruské území

střely s plochou dráhou letu Storm Shadow
střely s plochou dráhou letu Storm Shadow
Foto: Wikimedia Commons

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

Spojené království schválilo použití střel Storm Shadow poté, co americký prezident Joe Biden souhlasil s nasazením podobných amerických raket ATACMS na ruském území. Informace o cílech útoků pomocí Storm Shadow zatím nejsou jasné.

Nepotvrzené snímky šířené přes aplikaci Telegram údajně ukazují fragmenty střely v ruské Kurské oblasti. Zbraně rozpoznal americký odborník Trevor Ball, který však nemohl potvrdit, zda se jedná o aktuální záběry.

Tento útok následoval jen den po zásahu americkými raketami ATACMS v Brjanské oblasti. Podle západních představitelů se útoky zaměřují především na severokorejské jednotky v regionu a na infrastrukturu, která by mohla být využita k plánované ofenzivě proti ukrajinským silám.

Rozmístění severokorejských jednotek na podporu Ruska je považováno za bezprecedentní krok. Spojené státy a Spojené království varují, že by to mohlo výrazně změnit dynamiku konfliktu. Cílem ukrajinských útoků je omezit tuto novou vojenskou hrozbu a zabránit dalšímu zesílení ruského postupu.

Ruský prezident Vladimir Putin označil nasazení amerických a britských raket na ruském území za krok, který by mohl být považován za přímé zapojení NATO do konfliktu. Taková rétorika zvyšuje riziko eskalace konfliktu mezi Západem a Moskvou.

Použití Storm Shadow střel na ruské území představuje další posun v intenzitě války. Západní představitelé zároveň čelí otázkám ohledně toho, zda jejich podpora Ukrajině povede k dalšímu nárůstu rizik a jak by mohli čelit možným odvetným opatřením ze strany Ruska.

Ukrajina však signalizuje, že se nehodlá vzdát. Prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve uvedl, že nové zbraňové systémy výrazně zlepšují schopnost jeho země bránit se proti ruské agresi a narušovat nepřátelské strategie. Jak se situace vyvine, bude záviset na reakcích klíčových aktérů konfliktu v následujících týdnech. 

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina střely Storm Shadow

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.