Nedostatek zejména dělostřelecké munice je aktuálně označován za jeden z nejpalčivějších problémů ukrajinské armády, jejíž obrana proti ruské invazi minulý měsíc vstoupila do druhého roku. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v uniklém dopise svým unijním protějškům napsal, že ukrajinská armáda vypálí měsíčně asi 120.000 nábojů, potřebovala by jich však minimálně dvojnásobek. Zásoby západních spojenců Kyjeva se mezitím rychle tenčí.

"Obzvláště důležité je rychle dodat Ukrajině potřebnou munici," řekl kancléř v projevu před poslanci Spolkového sněmu. "Na zasedání Evropské rady společně s našimi partnery z EU rozhodneme o dalších opatřeních, abychom dosáhli ještě lepšího a nepřetržitého zásobování," dodal s tím, že německých veřejných zakázek na nákup munice se budou moci účastnit i další členské státy.

Scholzův kabinet v souvislosti s nákupem zbraní a munice čelil v Německu kritice, například ze strany zbrojního koncernu Rheinmetall. Firma si stěžovala, že zadávání zakázek v obranném sektoru postupuje pomalu a že výroba je přibližně na třetině svých kapacit, připomněl list Süddeutsche Zeitung.

Kromě války na Ukrajině má být tématem summitu lídrů 27 členských států EU, který se bude konat příští týden v Bruselu, také konkurenceschopnost a energetika. Scholz uvedl, že bude usilovat o zvýšení evropské konkurenceschopnosti prostřednictvím řady reforem. V této souvislosti zmínil změny fungování kapitálového trhu, bankovní unie či pravidel státní pomoci.

reklama