Ukrajinský představitel podtrhl, že videozáznamy podle něj zachytily obvyklý vojenský střet, a nikoli popravou zajatců.

Z brutální popravy zajatců ukrajinskou armádu v souvislosti se zveřejněnými videi minulý týden obvinilo ruské ministerstvo obrany. Záběry, které se od minulého týdne šíří na internetu, ale přímo zabití zajatců neukazují. Na jednom z videozáznamů je vidět, jak se ruští vojáci vzdávají Ukrajincům a lehají si na zem, načež jeden z Rusů začne střílet. Na dalším videu, natočeném z výšky, je vidět, jak asi 11 mužů, pravděpodobně mrtvých, leží na zemi na tom samém místě, kam uléhali muži na prvním záznamu. Americký deník The New York Times uvedl, že pravost videí ověřil.

"Když se člověk dívá jen na kousek videa, může nabýt dojmu, že během toho, co se (Rusové) vzdávali, byly narušeny ženevské úmluvy. Když ale sleduje celý videozáznam, je z toho jasné, že část ruských vojáků se opravdu chystala vzdát, ale část začala na Ukrajince střílet," uvedl Podoljak. Představitel ukrajinské kanceláře dodal, že pokud ze strany vzdávajících přetrvává hrozba, tak nejsou považováni za válečné zajatce.

Ukrajinské úřady podle Podoljaka v nejbližší době události osvětlí na základě úplné verze videozáznamu. "Máme plnou verzi videa, u ní je důležitý nesestříhaný konec. Podle toho, co zatím bylo ukázáno, leží (na zemi) nějací lidé a potom už najednou leží v loužích krve," poznamenal ukrajinský představitel. V úplné verzi je podle něj lépe než v dosud zveřejněných záběrech vidět, že dva Rusové zaútočili na Ukrajince, kteří je obklíčili.

Rusko podle něj viní Ukrajinu z popravy ruských zajatců, aby ukázalo, že není jedinou stranou, která ve válce na Ukrajině jedná nehumánně, když například útočí na ukrajinská města. Ukrajina se nicméně chystá události zachycené na videích prošetřit, dodal Podoljak. Ukrajinská prokuratura už v souvislosti s videozáznamy zahájila trestní stíhání, uvedl zpravodajský portál Meduza.