Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území dnes na telegramu uvedlo, že hodnota vojenské, finanční a humanitární pomoci dosáhla téměř 170 miliard eur. Odvolává se na informace institutu pro světovou ekonomiku IfW.

Evropská unie, respektive její členské země, věnovaly Ukrajině prostředky či materiál za skoro 62 miliard eur. Pomoc od Spojených států amerických měla hodnotu 71 miliard eur, přičemž více než 60 procent z ní připadá na vojenskou pomoc. Z celkové sumy ale tvoří přímá podpora válečného úsilí napadené země jen asi 40 procent.

Částka, která v přepočtu činí více než čtyři biliony korun, zahrnuje pomoc od států i mezinárodních organizací, jakými jsou například Mezinárodní měnový fond či Světová banka.

Česko naposledy informovalo o pomoci Ukrajině v úterý, kdy premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci na ministerstvu obrany vyčíslil, kolik strojů či zbraní do května předala armáda ukrajinskému vojsku.

Podle Fialy poskytlo od ledna napadené zemi 24 tanků, 17 bojových vozidel pěchoty, 16 speciálních vozidel pro systém protivzdušné obrany, 645 řízených protitankových střel, 57 tisíc nábojů do kanonů a houfnic a 144 protiletadlových prostředků. Ukrajině byl dodán také další vojenský materiál, výstroj, náhradní díly, pohonné hmoty či věci sloužící k radiační, chemické a biologické ochraně.