Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úmrtí na COVID-19: Je věk hlavním rizikovým faktorem? Experti vyvrací mýtus

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Více než 95 procent z 30.000 obětí koronaviru v Evropě bylo starších 60 let. Dnes to podle agentury AP oznámil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě Hans Kluge, který zároveň varoval, že věk není u nemoci COVID-19 způsobené koronavirem jediným rizikovým faktorem.

"Názor, že nemoc COVID-19 postihuje pouze starší lidi, je věcně špatný," řekl Kluge na online tiskové konferenci vedené z Kodaně. Dodal, že mladí lidí nejsou nezranitelní, na což již dříve upozorňoval šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO uvádí, že deset až patnáct procent nakažených, kterým je méně než 50 let, má mírný, nebo naopak vážný průběh nemoci. "Vážné případy nemoci jsou dokumentovány i u dospívajících či dvacátníků, mnoho z nich potřebuje intenzivní péči a někteří bohužel zemřou," řekl Kluge.

Statistika WHO v Evropě udává 30.098 obětí koronaviru, většina z nich připadá na Itálii, Francii a Španělsko. "Přes 95 procent těchto úmrtí setýkala lidí starších 60 let," řekl Kluge podle agentury AP. Více než polovině těchto obětí pak bylo přes 80 let.

Kluge k seniorským obětem uvedl, že u čtyř z pěti byla známa nejméně jedna chronická choroba, například problémy se srdcem, vysoký krevní tlak či cukrovka. "Pozitivní je, že máme hlášení o lidech starších sto let, kteří byli do nemocnice přijati s COVID-19 a již se vyléčili," dodal.

Témata:  WHO senioři koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 11:31

Tajemství Charlotte Gottové uniklo. Němci se s tím nemazali

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy