Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

UNHRC chce vyšetřit konflikt mezi Izraelem a Hamásem, Izrael to odmítá

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) schválila vytvoření komise pro vyšetření možných zločinů spáchaných za jedenáctidenního konfliktu mezi Izraelem a islámskou skupinou Hamás v Pásmu Gazy. UNHRC o tom dnes rozhodla v Ženevě na svém mimořádném jednání k situaci na palestinském Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Izraelské ministerstvo zahraničí rozhodnutí UNHRC odmítlo s tím, že Izrael nebude při vyšetřování spolupracovat, informovala agentura Reuters. Podle Izraele je přijetí rezoluce "morálním selháním", a cílem vyšetřování je "kamuflovat" zločiny teroristické organizace Hamás.

Rezoluci, kterou na podnět Organizace islámské spolupráce (OIC) a palestinské delegace při OSN přijala UNHRC, uvítal naopak mluvčí hnutí Hamás, který označil kroky skupiny proti Izraeli za "legitimní odpor" a vyzval k "okamžitým krokům s cílem potrestat" Izrael.

Hluboké politování nad rozhodnutím UNHRC vyjádřily Spojené státy. "Dnešní krok ohrožuje pokrok, který už se podařilo učinit," uvedla v prohlášení americká mise při OSN v Ženevě.

Text rezoluce, kterou přijala UNHRC, vyzývá k ustavení "nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro okupovaná palestinská území včetně východního Jeruzaléma".

Vyšetřovatelé mají prověřit "všechna podezření na porušení mezinárodního práva" v souvislosti s napětím, jež vedlo k nedávným bojům v Pásmu Gazy. Od 10. do 21. května v nich zahynulo přes 250 lidí, hlavně Palestinců, a v Pásmu Gazy jsou rozsáhlé materiální škody.

Témata:  UNHCR OSN (Organizace spojených národů) Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Izrael

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.