reklama

Izraelské ministerstvo zahraničí rozhodnutí UNHRC odmítlo s tím, že Izrael nebude při vyšetřování spolupracovat, informovala agentura Reuters. Podle Izraele je přijetí rezoluce "morálním selháním", a cílem vyšetřování je "kamuflovat" zločiny teroristické organizace Hamás.

Rezoluci, kterou na podnět Organizace islámské spolupráce (OIC) a palestinské delegace při OSN přijala UNHRC, uvítal naopak mluvčí hnutí Hamás, který označil kroky skupiny proti Izraeli za "legitimní odpor" a vyzval k "okamžitým krokům s cílem potrestat" Izrael.

Hluboké politování nad rozhodnutím UNHRC vyjádřily Spojené státy. "Dnešní krok ohrožuje pokrok, který už se podařilo učinit," uvedla v prohlášení americká mise při OSN v Ženevě.

Text rezoluce, kterou přijala UNHRC, vyzývá k ustavení "nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro okupovaná palestinská území včetně východního Jeruzaléma".

Vyšetřovatelé mají prověřit "všechna podezření na porušení mezinárodního práva" v souvislosti s napětím, jež vedlo k nedávným bojům v Pásmu Gazy. Od 10. do 21. května v nich zahynulo přes 250 lidí, hlavně Palestinců, a v Pásmu Gazy jsou rozsáhlé materiální škody.