Německo pod vedením Merkelové přijalo v krizových letech více než 1,2 milionu uprchlíků. Byla hnací silou pomoci uprchlíkům v Německu se vzděláním, zaměstnáváním a při integraci, uvedl UNHCR. "Angela Merkelová prokázala velkou morální a politickou odvahu tím, že pomohla více než milionu uprchlíků přežít a znovu se postavit na nohy," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Merkelová podle něj vzdorovala těm, kteří chtěli šířit strach.

"Ukázala, čeho lze dosáhnout, když politici jednají správně a pracují na nalézání řešení pro výzvy světa, místo aby zodpovědnost jednoduše přenášeli na druhé," citoval UNHCR ve svém prohlášení Grandiho.

Nansenova cena, kterou Merkelová osobně převezme v Ženevě 10. října, je dotována 150.000 dolary (téměř 3,8 milionu korun). Ocenění nese jméno norského polárníka a diplomata Fridtjofa Nansena, který byl v letech 1920 až 1930 prvním vysokým komisařem pro uprchlíky při Společnosti národů, předchůdkyni dnešní OSN. V roce 1922 dostal Nansen Nobelovu cenu za mír.