Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá exkancléřka Merkelová dostane ocenění od UNHCR

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Bergmann

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ten tak chce ocenit roli německé političky na vrcholu syrské uprchlické krize v letech 2015 a 2016, informovala dnes agentura DPA.

Německo pod vedením Merkelové přijalo v krizových letech více než 1,2 milionu uprchlíků. Byla hnací silou pomoci uprchlíkům v Německu se vzděláním, zaměstnáváním a při integraci, uvedl UNHCR. "Angela Merkelová prokázala velkou morální a politickou odvahu tím, že pomohla více než milionu uprchlíků přežít a znovu se postavit na nohy," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Merkelová podle něj vzdorovala těm, kteří chtěli šířit strach.

"Ukázala, čeho lze dosáhnout, když politici jednají správně a pracují na nalézání řešení pro výzvy světa, místo aby zodpovědnost jednoduše přenášeli na druhé," citoval UNHCR ve svém prohlášení Grandiho.

Nansenova cena, kterou Merkelová osobně převezme v Ženevě 10. října, je dotována 150.000 dolary (téměř 3,8 milionu korun). Ocenění nese jméno norského polárníka a diplomata Fridtjofa Nansena, který byl v letech 1920 až 1930 prvním vysokým komisařem pro uprchlíky při Společnosti národů, předchůdkyni dnešní OSN. V roce 1922 dostal Nansen Nobelovu cenu za mír.

Témata:  Angela Merkelová UNHCR

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.