reklama

"Některé státy chtějí požívat výhod svobody pohybu v schengenském prostoru, ale zdráhají se dělit se společně o náklady," řekl premiér televizní stanici ERT. Mitsotakis zároveň kritizoval tureckého prezident. Recep Tayyip Erdogan tento týden pohrozil, že umožní syrským uprchlíkům opustit Turecko a odcestovat do Evropy.

"Erdogan musí pochopit, že nemůže EU a Řecku vyhrožovat, aby získal více peněz," uvedl. Unie už podle něj Turecku na základě dohody o migraci z roku 2016 převedla šest miliard eur.

V sobotu a dnes připluly na řecké ostrovy Rhodos, Kalymnos, Samos, Farmakonisi a Lesbos více než tři stovky migrantů. Podobný počet nových migrantů hlásily řecké úřady i v předchozích dnech. V přeplněných táborech pro migranty na ostrovech nyní podle agentury DPA pobývá více než 20.000 lidí, kapacitu přitom mají pro 6300 obyvatel.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se v srpnu do Řecka po moři dostalo 8103 lidí, zatímco ve stejném období loni jich byla jen asi třetina, respektive 3200.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée dnes u libyjského pobřeží zachránila 50 migrantů, mezi nimiž byla jedna těhotná žena, 12 nezletilých a 37 mužů ze subsaharské Afriky.

Zatím není jasné, kam plavidlo migranty odveze, protože Itálie a Malta dlouhodobě odmítají zachráněné migranty přijímat.

Loading...

2 komentáře (Poslední 09.09. 19:23) Napište svůj názor

reklama