Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlický tábor Moria téměř lehl popelem, na ostrově Lesbos vyhlášen stav nouze

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V přeplněném uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci na dnešek propukl rozsáhlý požár. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče, podle nichž v současné chvíli nejsou žádné oběti na životech, několik lidí však utrpělo lehčí zranění, když se nadýchali kouře. Příčina požáru dosud nebyla objasněna, podle některých zdrojů založili požár sami migranti, vyloučeno není ani žhářství místních obyvatel. Řecká vláda na ostrově vyhlásila stav nouze.

Podle šéfa sdružení místních hasičů "shořelo 99 procent tábora a požár stále pokračuje". Také fotoreportér agentury AFP uvedl, že je v plamenech téměř celý tábor, místní server Lesvospost uvádí, že shořely 3000 stanů, tisíce obytných kontejnerů, administrativní budovy v táboře i místní klinika. "Žadatelé o azyl utíkají po svých z tábora směrem k přístavu v Mytilini, ale blokují je vozidla pořádkových sil," uvedl fotoreportér AFP. Na silnici k přístavu se podle agentury nachází asi 500 lidí, zbytek obyvatel tábora se ukrývá v kopcích kolem tábora.

"Celý tábor je v plamenech. Všechno hoří. Lidé utíkají," napsala v noci na twitteru asociace Stand By Me Lesvos, která zprostředkovává kontakty mezi utečenci v táboře a místními obyvateli. Později uvedla, že se k ní donesly zprávy o tom, že někteří místní útočí na utíkající žadatele o azyl a brání jim ve vstupu do blízkých vesnic.

Update: the whole camp is in fire. Everything is burning. People are escaping. Their homes in Moria are gone.Police just arrived. Telling everyone to get out of the camp. https://t.co/g4gznHBFrj #moria

— Stand by Me Lesvos (@standbymelesvos) September 8, 2020

"Na ostrově Lesbos byl vyhlášen stav nouze," uvedl v televizi mluvčí vlády. Kabinet bude o situaci na ostrově jednat dnes ráno na mimořádném zasedání společně s náčelníkem generálního štábu.

Informace o možné příčině požáru se podle DPA různí. Někteří obyvatelé tábora hovořili o žhářství ostrovanů. Podle jiných zpráv požár založili migranti. Místní hasiči v prohlášení uvedli, že jim některé skupiny utečenců bránily ve vstupu do hořícího tábora.

Řecká agentura ANA uvádí, že požár založili někteří žadatelé o azyl, kteří dostali přikázáno uchýlit se do izolace, protože měli pozitivní test na koronavirus, nebo se pohybovali v blízkosti osoby, u niž se SARS-CoV-2 nedávno prokázal.

Tábor Moria, kde pobývá přes 12.000 lidí, a jeho kapacita je tak více než čtyřnásobně překročená, je často terčem kritiky humanitárních organizací. Minulý týden byla v zařízení zavedena karanténa, poté co se u jednoho žadatele o azyl prokázal koronavirus. Nákaza se tam od té doby potvrdila u dalších 35 lidí.

Všichni nově příchozí migranti na Lesbu, který se nachází v blízkosti Turecka, musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Humanitární organizace varovaly, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. Podle činitele místní policie se nyní kvůli požáru "všichni (utečenci) rozutekli a pozitivní případy se promíchaly s ostatními".

Požáry poháněné silným větrem podle Reuters propukly také na dvou dalších místech na Lesbu.

Témata:  uprchlíci uprchlické tábory Řecko požáry

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.