Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA a Rusko disponují kanály pro projednávání jaderných rizik

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko a USA mají k dispozici komunikační kanály pro projednávání rizik, zejména těch jaderných. Ruské agentuře RIA Novosti to řekla chargé d'affaires americké ambasády v Moskvě Elizabeth Roodová. Tento kanál podle ní funguje na úrovni zpravodajských služeb.

Dříve tento měsíc se v Ankaře sešli ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns a šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin. Právě komunikace o zvládání rizik byla tématem jejich schůzky, uvedla Roodová. O urovnání konfliktu na Ukrajině se při ní nehovořilo, upřesnila diplomatka.

Bílý dům k jednání v Ankaře dříve sdělil, že Burns svého ruského kolegu varoval před následky, které by nastaly v případě, že by se Rusko rozhodlo použít jaderné zbraně. Kreml po setkání obou představitelů uvedl, že Rusko je otevřené dalším jednáním s USA na vysoké úrovni. Kontakty budou tak jako tak pokračovat, protože ruští a američtí představitelé se chystají od úterý jednat v Káhiře o strategických zbraních v rámci smlouvy Nový START.

Rusko sice na jednu stranu ujišťuje, že se drží principu nepřípustnosti jaderného konfliktu, na druhou stranu ale jeho představitelé včetně ruského prezidenta Vladimira Putina v uplynulých měsících několikrát udělali narážky na použití jaderných zbraní. Putin pohrozil použitím jaderného arzenálu například v září, když vyhlašoval částečnou mobilizaci.

Témata:  Rusko USA jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.