"Jsme přesvědčeni, že naši přátelé mohou sami vyřešit své vnitřní problémy," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal, že je důležité, aby do vnitřního konfliktu nezasahoval nikdo zvenčí.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že situaci na jižní hranici monitoruje a počítá s tím, že se co nejdříve znormalizuje. "Jsme pro mírové řešení všech problémů v rámci ústavního a právního pořádku a dialogem, spíše než pouličními protesty a porušováním práv," uvedlo ministerstvo.

Také Spojené státy podporují mírové řešení nepokojů v Kazachstánu. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že USA vyzývají demonstranty, aby své požadavky vyjadřovali pokojným způsobem, a kazašskou vládu vybízejí ke zdrženlivým reakcím. Psaiková rovněž označila za "bláznivá" tvrzení, že USA nesou za nepokoje v Kazachstánu jakoukoli zodpovědnost. "Absolutně to není pravda," řekla ke blíže nespecifikovaným obviněním. "Je to součást ruské dezinformační strategie, kterou jsme zaznamenali v předchozích letech mnohokrát," dodala.

"Evropská unie uznává právo na pokojné demonstrace a očekává, že budou nenásilné," uvedla v prohlášení mluvčí úřadu vysokého zmocněnce EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Unie podle ní zároveň vyzývá kazašské úřady, aby respektovaly právo na pokojné demonstrace i na svobodu tisku a přístup k informacím a aby nepoužívaly nepřiměřenou sílu.

Mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric řekl, že jeho šéf situaci v Kazachstánu sleduje s obavami a vyzývá všechny zúčastněné, aby se zdrželi násilností a přešli k dialogu.

Kazachstán je významným producentem ropy a členem ropné skupiny OPEC+. Obavy, že nepokoje v zemi naruší dodávky, podle listu Financial Times přispěly k dnešnímu růstu cen ropy. Kazachstán je rovněž klíčovým dodavatelem uranu pro jaderné elektrárny, loni se na globální produkci uranu podílel více než 40 procenty. Patří také mezi významné dodavatele zinku a mědi, upozorňuje Financial Times.