Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA dávají Ukrajině senzory, které odhalí radiaci a jejího původce

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Američané instalují na válkou zmítané Ukrajině senzory, které jsou schopny detektovat radiaci z jaderné zbraně nebo takzvané špinavé bomby a identifikovat tak útočníka. Informoval o tom americký deník New York Times.

NYT připomínají, že od zahájení ruské invaze na Ukrajinu na konci loňského února se experti obávají, že ruský prezident Vladimir Putin nařídí první použití jaderných zbraní v boji od amerického bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki na konci druhé světové války.

Američtí odborníci spolupracují s Ukrajinou na rozmístění senzorů, výcviku personálu či monitorování dat. Cílem projektu je zajištění důkazů pro případ, že Rusko použije svůj arzenál na ukrajinské půdě.

Podle deníku jde o zatím největší důkaz toho, že Washington podniká konkrétní kroky k přípravě na nejhorší možný scénář války na Ukrajině, která probíhá už čtrnáct měsíců.

Témata:  válka na Ukrajině USA Ukrajina jaderné zbraně Rusko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.