Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA dávají Ukrajině senzory, které odhalí radiaci a jejího původce

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Američané instalují na válkou zmítané Ukrajině senzory, které jsou schopny detektovat radiaci z jaderné zbraně nebo takzvané špinavé bomby a identifikovat tak útočníka. Informoval o tom americký deník New York Times.

NYT připomínají, že od zahájení ruské invaze na Ukrajinu na konci loňského února se experti obávají, že ruský prezident Vladimir Putin nařídí první použití jaderných zbraní v boji od amerického bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki na konci druhé světové války.

Američtí odborníci spolupracují s Ukrajinou na rozmístění senzorů, výcviku personálu či monitorování dat. Cílem projektu je zajištění důkazů pro případ, že Rusko použije svůj arzenál na ukrajinské půdě.

Podle deníku jde o zatím největší důkaz toho, že Washington podniká konkrétní kroky k přípravě na nejhorší možný scénář války na Ukrajině, která probíhá už čtrnáct měsíců.

Témata:  válka na Ukrajině USA Ukrajina jaderné zbraně Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy