reklama

Podle šesti dobře informovaných zdrojů, mezi nimiž jsou pracovníci Pentagonu, Spojené státy zatím nemají žádné zpravodajské informace, které by naznačovaly, že takový útok na Ukrajině bezprostředně hrozí. Mnozí američtí představitelé obrany mají za to, že boje v zimních měsících uberou na intenzitě a že žádná ze stran nebude schopna získat zpět významné území.

Pokud však budou ruské ztráty na bojištích pokračovat nebo se ruská armáda na Ukrajině zcela zhroutí, někteří vysoce postavení představitelé zabývající se touto problematikou se domnívají, že by Moskva mohla sáhnout k použití chemických zbraní - včetně nervově paralytické látky novičok, která je spojována s otravou opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Jeden z amerických činitelů uvedl, že při takovém útoku by mohly být použity látky, které by se daly snadno zamaskovat tak, aby bylo obtížné svalit vinu na Moskvu.

Bidenova administrativa se čím dál více kloní k názoru, že se Rusko se uchýlí k nekonvenčním způsobům vedení války, pokud bude na Ukrajině nadále ztrácet půdu pod nohama. USA jsou si podle serveru Politico vědomy, že Rusko investuje do schopností použít chemické zbraně. Američtí senátoři byli na podzim informováni o ruských zásobách chemických zbraní a hrozbě jejich použití na Ukrajině, uvedl nejmenovaný poradce činný v Kongresu.

Americké ministerstvo obrany letos na podzim vyslalo týmy do zemí východní Evropy, které měly jejich armády seznámit s postupy v případě chemické nebo biologické hrozby, uvedl jeden z představitelů Pentagonu a další osoba obeznámená s tímto plánem. V rámci miliardové vojenské pomoci Ukrajině mezitím USA poskytly Kyjevu ochranné chemické, biologické a jaderné vybavení.

Rada Bílého domu pro národní bezpečnost se k záležitosti odmítla vyjádřit.