reklama

Minulá americká administrativa označila postup Číny zejména vůči etnickým Ujgurům za genocidu a zločiny proti lidskosti, přičemž nynější šéf americké diplomacie Antony Blinken již dříve řekl, že s takovým verdiktem souhlasí, připomněla agentura Reuters. Čína kritiku dlouhodobě odmítá a tvrdí, že v Sin-ťiangu bojuje s extremismem.

Daniel Nadel z amerického ministerstva zahraničí prohlásil, že Čína původně tvrdila, že zadržuje některé Ujgury a další muslimy v takzvaných vzdělávacích střediscích. Nyní však podle něj rozsáhlým nasazením monitorovací techniky "v podstatě proměnila celý region ve věznici pod širým nebem".

"Bedlivě sledují pohyby lidí. Jsou tam hlídači, kteří byli přiděleni mezi Ujgury, aby na ně dohlíželi. Jsou tam lidé, kteří jdou na trh a musí se nahlásit pokaždé, když přechází k jinému stánku," řekl Nadel. Nynější útlak je podle něj jen vyvrcholením desetiletí represí stoupenců různých náboženství čínskou vládou.

Ministerstvo zahraničí ve své každoroční zprávě o stavu náboženských svobod rovněž podrobně popsalo způsoby, jimiž Čína utiskuje stoupence spirituálního hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong). Americká diplomacie kvůli tomu zakázala vstup do země jednomu čínskému činiteli a jeho rodině.