Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA varují: Írán přesouvá vojenské vybavení k možnému útoku na Izrael

Íránský tank Karrar
Íránský tank Karrar
Foto: tn.ai

Spojené státy zaznamenaly pohyb vojenského vybavení ze strany Íránu, včetně dronů a řízených střel, což vzbuzuje podezření, že Teherán může plánovat útok na Izrael přímo z území Íránu.

Informovaly dva zdroje obeznámené s daty amerických tajných služeb, píše CNN.

Jeden ze svědků stanici uvedl, že Spojené státy zaznamenaly, jak se Írán připravoval na odpálení až 100 řízených střel.

CNN zdůrazňuje, že není jasné, zda Írán plánuje útok přímo ze svého území jako součást počátečního útoku, nebo zda tímto krokem Teherán pouze usiluje odradit Izrael nebo Spojené státy před případnou odvetou na své území.

Podle jednoho informátora Írán usiluje o to, aby jeho útok na Izrael měl "významný" dopad.

Íránci chtějí, aby jejich odvetný útok na Izrael jako odpověď na izraelský útok na íránský konzulát minulý týden v Damašku, byl „významný“, řekl jeden z lidí obeznámených se zpravodajskou službou. Chtějí se ale také vyhnout tomu, aby se zapletli do přímé války s Izraelem a USA, uvedla CNN, a proto americké zpravodajské služby usoudily, že Írán může k zahájení prvního útoku použít své zástupné síly.

Biden vyzval Írán k zdrženlivosti před případnými útoky, zatímco Írán ve sdělovacích prostředcích varoval USA, aby se nevměšovaly. Jinak hrozí, že jejich síly budou v regionu napadeny.

Témata:  Írán Izrael Izraelská armáda USA armáda Írán

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy