Náklady na zajištění dostatku potravim se podle něj zvyšují s blížící se zimou a v důsledku sucha.

Světový potravinový program (WFP) v minulých týdnech zajistil potraviny pro desítky tisíc lidí, avšak má k dispozici jenom 39 procent z 1,3 miliardy dolarů (28 miliard korun), které pro Afghánistán potřebuje.

"Zima se rychle blíží a bez dalších peněz dojdou zásoby potravin na konci září," řekl Alakbarov.

Afghánistán nyní kontroluje radikální hnutí Tálibán, které zatím nesestavilo vládu. AP připomíná, že hnutí musí řídit zemi, jež je do velké míry závislá na zahraniční pomoci a v níž se horší ekonomická krize.

Úředníci nedostali mzdu několik měsíců, místní měna ztrácí hodnotu a většina valutových rezerv je v zahraničí a je nyní zmrazena.

Zatím není jasné, zda se Tálibán vrátí k drakonickému způsobu své vlády z let 1996 až 2001, nebo zda bude umírněnější. Vyučování má pokračovat pro chlapce i dívky, ale výuka má být oddělená. Pokud jsou ženy na ulicích, mají zahalené hlavy, ale většina z nich nenosí burky halící naprosto celé tělo, jak to Tálibán požadoval v minulosti, napsala AP.

Americká armáda dokončila stažení z Afghánistánu v pondělí a s tím skončily i vojenské evakuace. V zemi je stále několik tisíc Afghánců, kteří spolupracovali s Američany, a také asi 200 občanů USA i některých dalších zemí.

Nynější Tálibán tvrdí, že chce mít dobré vztahy s ostatními zeměmi včetně USA.