reklama

Ve východní provincii Ghazní byli zastřeleni dva zaměstnanci místního daňového úřadu. Jednoho příslušníka bezpečnostních sil zabila bomba v provincii Chóst. Další příslušník zahynul při střetu s povstalci v západní provincii Faráh. Podle mluvčího tamní policie povstalci z hnutí Tálibán zaútočili na jednu ze stanic. Bezpečnostní síly při útoku údajně zabily čtyři povstalce a dalších osm jich bylo zraněno.

Jednoho mrtvého a 13 zraněných si vyžádal také bombový útok na pracovníky afghánského statistického úřadu v Kábulu. Při průjezdu jejich vozidla vybuchla bomba schovaná v jízdním kole.

Po dohodě s USA z letošního února Tálibán sice zastavil útoky na americké a zahraniční vojáky, ale i nadále pokračuje v bojích s afghánskými bezpečnostními silami.

Ve své aktivitě pokračuje také organizace Islámský stát, která se přihlásila například k útoku na kábulskou univerzitu z počátku listopadu, kdy zahynulo nejméně 35 lidí. Organizace čelí vedle vládní represe také útokům ze strany hnutí Tálibán, které se v dohodě s USA zavázalo k boji proti skupinám, jež chtějí napadat Spojené státy a jejich spojence.

Hnutí Tálibán vede od září v Kataru jednání s afghánskou vládou o budoucím uspořádání země. V prosinci vyjednavači podepsali dohodu o pravidlech jednání, která byla posléze pozastavena přinejmenším do začátku ledna. Rozhovory by se v další fázi měly zaměřit na konkrétní otázky budoucího uspořádání Afghánistánu.

reklama