Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Belgii se do Evropského parlamentu bude moci volit už od 16 let

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou moci hlasovat nejen mladí Belgičané, ale také občané členských zemí EU nad 16 let s trvalým pobytem v Belgii. Rozhodnutí oznámila ministryně vnitra Annelies Verlindenová, dnes o něm informovala agentura AFP.

Normu schválil ve čtvrtek večer belgický parlament. Belgie se stala po Rakousku, Řecku a Maltě teprve čtvrtou členskou zemí, která tento krok učinila.

"Tím, že mladým lidem dáváme možnost aktivně se podílet na naší demokracii, jim umožňujeme, aby jejich hlas byl slyšet, a dále podněcujeme jejich zájem o politiku," řekl Verlindenová.

Opatření se týká přibližně 270.000 mladých lidí od 16 do 18 let v Belgii a asi 13.000 stejně starých Belgičanů žijících v zahraničí. Zájemci se budou muset zapsat na voličské seznamy. Potom už pro ně ale účast ve volbách bude povinná, stejně jako pro všechny Belgičany. Pokud nevolí, hrozí jim pokuta 40 až 80 eur (přibližně 1000 až 2000 korun).

Snížení věku bylo jedním z požadavků Konference o budoucnosti Evropy. V ní občané navrhovali, jak zlepšit fungování unie. Iniciativu spustil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Témata:  Evropský parlament Belgie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.