reklama

Zatímco Jill Bidenová se chce dále věnovat své profesi učitelky na komunitní vysoké škole i poté, co se její manžel stane nejmocnějším mužem světa, partner budoucí viceprezidentky Kamaly Harrisové Doug Emhoff se s Bidenovou inaugurací chystá opustit svůj vysoký post v soukromé právnické firmě a plně se věnovat své roli v Bílém domě. Zatím však neuvedl, jak chce ke své nové roli přistoupit a s poradci nyní pracuje na tom, k jakým tématům bude svou činnost upínat.

Vzhledem k tomu, že Harrisová bude první ženou ve své pozici v historii USA, dosud není jasno, jak se bude funkce jejího muže nazývat. Manželce viceprezidentů se obvykle říká druhá dáma, americká média pak nejčastěji mluví o tom, že Emhoff bude zřejmě "druhý gentleman", jak jej už jednou nazval i Biden.

"Na takovéhle prohození tradičních mužských a ženských rolí jsme čekali mnoho desetiletí," řekla politoložka z Kalifornské státní univerzity v Sacramentu Kim Nalderová. "V tom, že se muž vzdá své vlivné kariéry, aby podpořil kariéru své ženy, je hodně symboliky," dodala.

Ačkoliv je Emhoff úspěšný právník, objevuje se letos v hledáčku médií především jako manžel podporující svou ženu. "Chci v politických úřadech více žen a chci, aby je víc jejich partnerů (...) podporovalo a vytvářelo pro ně prostředí, v němž lze uspět," řekl Emhoff v říjnu v rozhovoru se serverem NowThis News.

Podle AP se Emhoff při letošních primárních volbách, v nichž Harrisová usilovala o nominaci Demokratické strany na prezidentku, rychle spřátelil s partnery ostatních uchazečů, například s manželem bývalého starosty města South Bend Peta Buttigiega nebo senátorky Amy Klobucharové. "Byl tam prostě z těch správných důvodů," řekl Chasten Buttigieg, který se s Emhoffem údajně rychle sblížil, protože byli oba netradičními partnery uchazečů o nejvyšší exekutivní post. "Byl tam, protože miluje svou ženu a domníval se, že bude skvělou prezidentkou," dodal.

Manžel Klobucharové John Bessler pak nazval Emhoffa "moderním mužem" vzhledem k tomu, kolik svého času obětuje kariéře své manželky. "Je to jen jedna z dalších ukázek toho, jak moc Kamalu podporuje," dodal.

reklama