Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Evropě přibývá případů infekčního zánětu jater u dětí, lékaři nevědí proč

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Evropě přibývá případů infekčního zánětu jater u dětí, jehož původce zatím lékaři neznají. Jako první informovala o infekci minulý týden Británie, podle tamních úřadů se od ledna objevilo 74 případů hepatitidy.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes uvedlo, že další případy hlásí Dánsko, Irsko, Nizozemsko a Španělsko. Devět případů u dětí ve věku od jednoho do šesti let zaznamenal i americký stát Alabama, napsala agentura Reuters.

"Mírná hepatitida je u dětí v důsledku virové nákazy velice běžná, to, co vidíme nyní, je ale výrazně odlišné," citovala agentura Reuters britského infektologa Grahama Cooka z londýnské Imperial College. Podle něj byly některé z britských případů natolik vážné, že děti musely být hospitalizovány na specializovaných odděleních a několik z nich potřebovalo transplantaci jater.

Cooke se domnívá, že nákazu hepatitidou nelze spojovat s pandemií covidu-19. Jeho kolegové zkoumají, zda záněty jater nemůže způsobovat adenovirus. Ten je ale u dětí natolik běžný, že podle odborníků fakt, že se prokázal u dětí s hepatitidou, nemusí znamenat, že ji tento virus způsobuje.

"V tuto chvíli přesná příčina hepatitidy u těchto dětí zůstává neznámá," uvedlo ECDC. U případů v Británii se nenašla žádná souvislost s očkováním proti covidu-19, protože nemocné děti očkované nebyly. Žádné z nich nebylo v zahraničí.

Témata:  děti lékaři

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.