reklama

V Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, počátkem května přibývalo denně i více než 400.000 nákaz koronavirem, minulý týden ale začaly denní počty nakažených klesat, až se dostaly pod třísettisícovou hranici. Vzhledem k nedostatečnému testování jsou ale skutečné počty infikovaných i zemřelých pravděpodobně mnohonásobně vyšší.

I přes klesající denní přírůstky nákaz jsou nemocnice v Indii stále přeplněné. Zlepšení situace je patrné ve velkých městech jako Dillí či Bombaj, obavy naopak způsobuje venkov. Těžce postižen je nejlidnatější indický stát Uttarpradéš, kde žije 200 milionů lidí.

Od začátku epidemie se v Indii nákaza prokázala u 26,3 milionu osob, což je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech. Přes 295.000 osob v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo, což je po USA a Brazílii třetí největší světové množství.

Podle agentury AP patří sice Indie k vůbec největším výrobcům očkovacích látek na světě, v případě vakcíny proti covidu-19 ale místní výrobci postupují pomaleji, než si pravděpodobně sami naplánovali. Největší výrobce Serum Institute of India plánoval vyrábět od ledna 100 milionů dávek měsíčně, skutečný objem ale podle federální vlády dosahuje 60 milionů dávek. Za nižší objemy podle firmy může lednový požár v jedné její továrně a omezení vývozu látek pro očkování ze strany Spojených států. Další významná farmaceutická firma Bharat Biotech chtěla vyrobit do konce roku 700 milionů dávek, její objem je ale zatím omezen na 10 milionů dávek měsíčně.

V Indii bylo dosud podáno na 188 milionů dávek, 41 milionů lidí pak ukončilo očkování proti covidu-19. To jsou pouze tři procenta populace. Ve svých plánech indická vláda chce naočkovat do srpna 300 milionů lidí.

reklama