reklama

Od začátku pandemie covidu-19 je to poprvé, co jakákoli země ohlásila více než 400.000 infekcí zaznamenaných za 24 hodin. V Indii jich konkrétně přibylo 401.993. Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za předchozí den o 3523. Vyšplhal se tak na 211.853, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví. Pozorovatelé nicméně varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním bilancím mnohem vyšší.

Indie dnes za neustále se zhoršující druhé vlny epidemie otevírá očkování proti covidu-19 pro všechny dospělé, ačkoli některé indické státy varují před akutním nedostatkem vakcín. Země je sice největším producentem vakcín proti covidu, pro domácí potřebu však disponuje pouze omezeným množstvím, upozorňuje Reuters.

V Indii se očkuje jednou místní vakcínou a přípravkem vyvinutým ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity, povolení má také ruská vakcína Sputnik V. Zatím zde bylo podáno zhruba 150 milionů dávek, uvádí zpravodajská společnost BBC. Jednu dávku dostala bezmála desetina Indů, avšak jen asi 1,5 procenta obyvatelstva má za sebou obě očkování.

K trpělivosti při rozšiřování očkovací kampaně vyzýval například šéf vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, podle něhož oblast indické metropole zatím nedostala potřebné dodávky vakcín. "Jakmile vakcíny dorazí, dáme vám vědět, pak můžete na očkování přijít. Apelujeme na vás, abyste v nejbližších dnech nezaplňovali vakcinační centra," řekl.

Kedžrivál později prostřednictvím twitteru oznámil, že se ve 20milionovém Dillí o týden prodlužuje platnost omezení přijatých v boji proti koronaviru. Původně měl "lockdown" skončit v pondělí, napsala agentura AFP.

Vývoj nákazy a situace ve zdravotnictví však uvolňování restrikcí rozhodně nenahrávají. Nemocnice v Dillí i na mnoha dalších místech nezvládají nápor pacientů a rovněž nestačí kapacity v márnicích a krematoriích, zatímco lidé zoufale shání kyslík a péči pro své blízké. V jedné z nemocnic v hlavním městě dnes zemřelo několik lidí, když skupina těžce nemocných pacientů při čekání na doplnění zásob zůstala více než hodinu bez kyslíkové terapie, uvádí podle BBC místní média.

Jiná nemocnice v Dillí dnes odmítla přijmout 62letého muže lapajícího po dechu, protože všech 385 lůžek již bylo obsazených. "Objíždíme různá místa od šesti ráno a hledáme lůžko," řekl agentuře Reuters kamarád nemocného. "Kam máme jít?" dodal.

reklama