Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Izraeli začalo příměří. Armáda před ním ještě ničila Hamásu tunely

Palestina, pásmo Gazy
Palestina, pásmo Gazy
Foto: Pixabay

V Pásmu Gazy začalo úderem sedmé hodiny čtyřdenní dočasné příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, informují izraelská i světová média. Klid zbraní podle dostupných informací opravdu nastal, do Pásma zároveň začala proudit humanitární pomoc.

Odpoledne má Hamás propustit prvních 13 rukojmích výměnou za 39 palestinských vězňů. Celkem má být podle dohody vyjednané za pomoci Kataru, Egypta a USA propuštěno 50 rukojmích, které zadržuje Hamás, a 150 Palestinců, kteří se nachází v izraelských věznicích.

Podle očitých svědků nejsou po zahájení příměří hlášeny žádné útoky, klid zbraní dodržují obě strany. Nicméně izraelská armáda IDF v pátek uvedla, že ještě stihla v oblasti nemocnice Shifa ve městě Gaza zničit blíže nespecifikovaný počet podzemních tunelů vybudovaných teroristy, informovala CNN. Vojáci také dokončili operační přípravy před pauzou v bojích.

Server Times of Israel uvedl, že nákladní vozidla s palivem již vstoupila do Pásma Gazy přes hraniční přechod Rafah. Součástí dohody o příměří je totiž i domluva o poskytnutí humanitární pomoci.

IDF také shodila do palestinské enklávy letáky, v nichž varuje obyvatele, aby se nevraceli do svých domů na severu území, protože to je navzdory platnému příměří stále považováno za válečnou zónu. Zástupci Hamásu přitom lidi k návratu vyzývali.

Palestinské teroristické hnutí Hamás tvrdí, že počet obětí na životech, které si vyžádala válka mezi Izraelem a palestinskými militanty v Pásmu Gazy, překročil 14 000. Během izraelského bombardování Pásma Gazy byly také další desítky tisíc lidí zraněny.

Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 200 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů nejméně 15 000.

Témata:  Izraelská armáda Izrael HAMÁS Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.