reklama

Jen 61 procent dospělé populace v Lotyšsku je plně očkováno, což zaostává za průměrem v Evropské unii, který činí 75 procent. Vysoké přírůstky nových případů nákazy donutily Lotyšsko, aby se jako první země v EU letos na podzim uzavřela do lockdownu, a požádala další členské státy o pomoc pro přetížené zdravotnictví.

Nový zákon stanoví, že zaměstnavatel má právo vyžadovat osvědčení o očkování proti covidu-19, pokud to daná práce vyžaduje. Pokud pracovník v patřičné lhůtě osvědčení neobdrží - tedy nenechá se očkovat - lze jej odeslat na neplacené volno. Pokud osvědčení nepředloží do tří měsíců, lze jej propustit. Totéž platí i v případě, že odmítne práci z domova.

"Ve státním sektoru je to tentokrát horší, než v soukromém: okruh těch, kteří potřebují osvědčení, je širší a vojáky bez osvědčení je dovoleno propustit hned," napsal server Delfi.

Nová pravidla mají podle Reuters platit od poloviny listopadu, kdy v Lotyšsku skončí uzávěra. Nicméně pravidla uznávají i výjimky pro ty, kteří mají z lékařského hlediska oprávněný důvod se neočkovat, například nedávno se vyléčili z covidu-19.

Až dosud bylo očkování povinné jen pro pracovníky ve zdravotnictví, školství a v sociální péči.

V Lotyšsku za uplynulých 24 hodin přibylo 2347 nových případů nákazy koronavirem a 47 úmrtí. V nemocnicích je hospitalizováno 1554 osob s covidem-19, z nichž 260 je ve vážném stavu. To je rekordní číslo, o třetinu vyšší než o den dříve, upozornil server Delfi. V zemi s 1,9 milionu obyvateli se od začátku pandemie nakazilo 226.860 lidí, z nichž 3401 nákaze podlehlo.

reklama