"Tato vláda přináší zkázu, radikalismus, nenávist a nesvobodu," prohlásil mimo jiné z pódia na hlavním madridském náměstí Plaza de Colón šéf strany Vox Santiago Abascal.

Shromáždění lidé protestovali zejména proti dvěma nejnovějším politickým iniciativám vládnoucí středolevé koalice, napsala agentura ANSA. V první řadě nesouhlasili s navrhovanou reformou trestního zákoníku. Ta má zmírnit tresty spojené se vzpourou, za kterou byli odsouzeni katalánští politici, kteří zorganizovali referendum o nezávislosti v roce 2017. Vzpouru má v trestním zákoníku nahradit na návrh vládní koalice čin vážného narušení veřejného pořádku a nejvyšší trest tak má být maximálně pět let vězení.

Dále protestující také vyjadřovali nevoli ohledně zpřísnění zákona proti znásilnění. Takzvaný zákon "jen ano je ano" stanovuje, že za znásilnění je možné považovat jakoukoliv nedobrovolnou soulož i v případě, že útočník nepoužije pohrůžku či násilí.

Nejčastěji na madridském náměstí demonstranti skandovali heslo "Vládo, podej demisi!". Mnozí z mávali národními vlajkami. "Musíme pozvednout hlas v institucích, na náměstích a u soudů," prohlásil Abascal z pódia. Řekl také, že vláda "rozvinula červený koberec pro pučisty" a "nepřátele Španělska", čímž patrně narážel i na katalánské separatisty.