Scholz prohlásil, že podporuje Macronovu myšlenku na vytvoření "evropské politické komunity".

Budeme v rámci tohoto nového fóra "jednou nebo dvakrát do roka jednat o klíčových tématech týkajících se našeho kontinentu v celé šíři - o bezpečnosti, energetice, klimatu a propojenosti," sdělil Scholz, jehož citovala agentura AFP.

Kancléře dnes přijme v Praze český premiér Petr Fiala a hovořit mají zejména o energetické krizi. K novému evropskému fóru se Scholz vyjádřil při své přednášce v Karolinu.

O projektu "evropského politického společenství" a jeho dokončení "v kratším časovém horizontu" mluvil Macron už v květnu, tedy v době francouzského předsednictví Evropské unii. Toto společenství bylo míněno jako skupina, která poskytne odpovědi na problémy "v bezpečnosti a obraně, energetice a infrastruktuře".

Vedoucí bruselské kanceláře Institutu Europeum Žiga Faktor v červenci v rozhovoru týkajícím se českého předsednictví unii řekl, že prvním velkým politickým milníkem tohoto předsednictví bude na začátku října neformální summit 27 členských zemí v Praze. Uvedl tehdy, že na programu bude první zasedání evropského politického společenství navrženého Macronem.

reklama