Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze se bude konat přípravná schůzka k ustavení nového fóra, řekl Macron

Praha
Praha
Foto: Pixabay

V Praze se bude v příštích týdnech konat první schůzka k vytvoření nové evropské politické skupiny, která se bude pravidelně scházet k debatě o bezpečnostních problémech Evropy. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron. O této nové skupině se dnes zmínil v Praze také německý kancléř Olaf Scholz.

Scholz prohlásil, že podporuje Macronovu myšlenku na vytvoření "evropské politické komunity".

Budeme v rámci tohoto nového fóra "jednou nebo dvakrát do roka jednat o klíčových tématech týkajících se našeho kontinentu v celé šíři - o bezpečnosti, energetice, klimatu a propojenosti," sdělil Scholz, jehož citovala agentura AFP.

Kancléře dnes přijme v Praze český premiér Petr Fiala a hovořit mají zejména o energetické krizi. K novému evropskému fóru se Scholz vyjádřil při své přednášce v Karolinu.

O projektu "evropského politického společenství" a jeho dokončení "v kratším časovém horizontu" mluvil Macron už v květnu, tedy v době francouzského předsednictví Evropské unii. Toto společenství bylo míněno jako skupina, která poskytne odpovědi na problémy "v bezpečnosti a obraně, energetice a infrastruktuře".

Vedoucí bruselské kanceláře Institutu Europeum Žiga Faktor v červenci v rozhovoru týkajícím se českého předsednictví unii řekl, že prvním velkým politickým milníkem tohoto předsednictví bude na začátku října neformální summit 27 členských zemí v Praze. Uvedl tehdy, že na programu bude první zasedání evropského politického společenství navrženého Macronem.

Témata:  Emmanuel Macron Praha Olaf Scholz

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy