Kišida podle zahraničních agentur uspěl, protože měl silnější pozici mezi poslanci i vysokými funkcionáři strany. Kóno měl naopak výraznější podporu zástupců řadových členů LDP, sympatizantů a voličů strany a těšil se také podpoře médií. Kišida je považován za kritika stávajícího premiéra Jošihideho Sugy i jeho předchůdce Šinzeho Abeho.

Nový šéf LDP by měl v pondělí předstoupit před parlament a nechat se zvolit novým japonským premiérem.

V primárkách hlasovali zákonodárci i zástupci členů LDP. V druhém kole se ale počet volitelů snížil, což zvýšilo váhu zákonodárců. O post šéfa strany se ucházely i dvě političky, což je v Japonsku stále dosti nezvyklá záležitost. Ani jedna se ale nedostala do druhého kola

Hlasování LDP uspořádala poté, co její současný vůdce a premiér Suga na začátku září oznámil, že se nebude ucházet o další mandát. Suga stanul v čele vlády v loňském roce. Jeho popularita se v průběhu roku propadla ze 70 na 30 procent. Kritici vládě vyčítají přístup k epidemii covidu-19, organizaci olympijských her a také korupční skandály funkcionářů LDP. Podle tisku bude hlavním úkolem nového předsedy obnovit důvěru voličů ve stranu. Parlamentní volby zemi čekají na konci listopadu.