Nynější šéf LDP a premiér Fumio Kišida po zveřejnění projekcí mimo jiné hovořil o potřebě revitalizovat japonskou ekonomiku, strana za Abeho držela chvíli ticha.

Japonci volili do Sněmovny poradců, která je horní komorou parlamentu s menšími právy, než má dolní komora. Dnes šlo o obsazení 125 z 248 křesel a vítězství LDP se očekávalo.

Sněmovna poradců schvaluje zákony, ale dolní sněmovna ji může přehlasovat. Členové jsou voleni na šest let a zhruba polovina se obnovuje při volbách konaných v tříletých intervalech. Volby do horní komory parlamentu se v Japonsku považují za referendum o podpoře současné vládě, poznamenala agentura Reuters.

Podle projekce NHK by mohla vládnoucí LDP se spojeneckou stranou Kómeitó získat 69 až 83 ze 125 volených křesel. Předvolební odhady hovořily o zisku 59 až 69 křesel. Konečné výsledky by měly být známy v pondělí.

Abeho zastřelil veterán námořnictva při pátečním předvolebním shromáždění na západě Japonska, kam Abe přijel podpořit místního kandidáta LDP.

Dobrý výsledek pro LDP umožní vůdci této strany a premiérovi Kišidovi realizovat jeho plán zvýšení rozpočtu pro armádu a revizi ústavy, což se Abemu za jeho působení ve vládě nepodařilo. Podle projekcí si strany podporující ústavní změnu v horní komoře udrží dvoutřetinovou většinu.

Kišida po zveřejnění projekcí uvedl, že je významné, že se podařilo uspořádat volby v době, kdy zemí otřásl atentát na expremiéra Abeho. LDP při čekání na první projekce držela za Abeho chvíli ticha ve své centrále v Tokiu.

Kišida podle agentury Reuters také řekl, že je potřeba revitalizovat japonskou ekonomiku. Přislíbil, že se jeho strana zaměří na růst cen a bude usilovat o zvýšení mezd. Poznamenal, že chce podnikat cílené kroky ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií a potravin, ale doplnil, že snížení spotřební daně nepřipadá v úvahu.