Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf NATO a japonský premiér varovali před vojenským sbližováním Ruska a Číny

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při své dnešní schůzce v Tokiu varovali před rostoucí vojenskou spoluprací Ruska a Číny. Slíbili zároveň posílení vztahů mezi NATO a Japonskem, napsala agentura Reuters.

"Ruská invaze na Ukrajinu a sílící vojenská spolupráce Moskvy a Pekingu vytvořily nejnapjatější bezpečnostní situaci ve světě od druhé světové války," uvedli Stoltenberg a Kišida ve společném prohlášení. Šéf NATO do Japonska přicestoval z Jižní Koreje, kterou vyzval k zesílení vojenské podpory Ukrajině.

Stoltenberg a Kišida v komuniké rovněž vyjádřili obavy z ruských jaderných hrozeb, ze společných vojenských cvičení Ruska a Číny v blízkosti Japonska a ze severokorejského vývoje nukleárních zbraní.

"Ruské vítězství na Ukrajině by povzbudilo Čínu v době, kdy posiluje svou armádu, zastrašuje své sousedy a ohrožuje Tchaj-wan," prohlásil Stoltenberg. "Toto není jen evropská krize, ale výzva pro světový řád," řekl.

"Peking vývoj podrobně sleduje a učí se z něj, což může ovlivnit jeho budoucí rozhodnutí. To, co se dnes děje v Evropě, by se mohlo zítra dít ve východní Asii," dodal.

V prosinci japonská vláda schválila novou bezpečnostní strategii, která počítá s razantním zvýšením výdajů na zbrojení i s rozmístěním střel delšího doletu. Světová média tehdy uvedla, že Japonsko se tímto krokem odchyluje od svého poválečného, výhradně sebeobranného postoje. Současná pacifistická ústava Japonska vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

"Posílení spolupráce s NATO od námořní bezpečnosti přes kontrolu zbrojení po kyberbezpečnost dále pomůže reagovat na měnící se strategické prostředí," píše se ve společném prohlášení Stoltenberga a Kišidy.

V květnu bude Japonsko hostit summit skupiny G7, na němž bude podle očekávání ruská invaze na Ukrajinu hlavním tématem debaty. Předseda japonské vlády Kišida zvažuje, že by v únoru navštívil Kyjev, aby vyjádřil podporu Ukrajině v konfliktu, uvedla místní média.

Témata:  Jens Stoltenberg Fumio Kišida Rusko Čína

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy