Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf NATO a japonský premiér varovali před vojenským sbližováním Ruska a Číny

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při své dnešní schůzce v Tokiu varovali před rostoucí vojenskou spoluprací Ruska a Číny. Slíbili zároveň posílení vztahů mezi NATO a Japonskem, napsala agentura Reuters.

"Ruská invaze na Ukrajinu a sílící vojenská spolupráce Moskvy a Pekingu vytvořily nejnapjatější bezpečnostní situaci ve světě od druhé světové války," uvedli Stoltenberg a Kišida ve společném prohlášení. Šéf NATO do Japonska přicestoval z Jižní Koreje, kterou vyzval k zesílení vojenské podpory Ukrajině.

Stoltenberg a Kišida v komuniké rovněž vyjádřili obavy z ruských jaderných hrozeb, ze společných vojenských cvičení Ruska a Číny v blízkosti Japonska a ze severokorejského vývoje nukleárních zbraní.

"Ruské vítězství na Ukrajině by povzbudilo Čínu v době, kdy posiluje svou armádu, zastrašuje své sousedy a ohrožuje Tchaj-wan," prohlásil Stoltenberg. "Toto není jen evropská krize, ale výzva pro světový řád," řekl.

"Peking vývoj podrobně sleduje a učí se z něj, což může ovlivnit jeho budoucí rozhodnutí. To, co se dnes děje v Evropě, by se mohlo zítra dít ve východní Asii," dodal.

V prosinci japonská vláda schválila novou bezpečnostní strategii, která počítá s razantním zvýšením výdajů na zbrojení i s rozmístěním střel delšího doletu. Světová média tehdy uvedla, že Japonsko se tímto krokem odchyluje od svého poválečného, výhradně sebeobranného postoje. Současná pacifistická ústava Japonska vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

"Posílení spolupráce s NATO od námořní bezpečnosti přes kontrolu zbrojení po kyberbezpečnost dále pomůže reagovat na měnící se strategické prostředí," píše se ve společném prohlášení Stoltenberga a Kišidy.

V květnu bude Japonsko hostit summit skupiny G7, na němž bude podle očekávání ruská invaze na Ukrajinu hlavním tématem debaty. Předseda japonské vlády Kišida zvažuje, že by v únoru navštívil Kyjev, aby vyjádřil podporu Ukrajině v konfliktu, uvedla místní média.

Témata:  Jens Stoltenberg Fumio Kišida Rusko Čína

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.