Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rakousku se kvůli vysokým počtům nakažených vrátí povinnost nosit respirátor

Rakousko, ilustrační foto
Rakousko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Rakousku se kvůli vysokým počtům nakažených v polovině příštího týdne vrátí povinnost nosit respirátor třídy FFP2 ve vnitřních prostorách. Oznámil to dnes rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch s tím, že podrobnosti budou oznámeny později.

Zrušení velké části zbývajících opatření proti pandemii covidu-19 z počátku měsíce podle něj přišlo příliš brzy. V devítimilionové alpské republice nyní počty nových případů koronavirové nákazy překračují 50.000 denně.

Rakouská vláda zrušila většinu zbývajících protiepidemických opatření 5. března. Od té doby není při vstupu do země potřeba doklad o očkování, o prodělání nemoci či negativní test na covid-19. Gastronomické podniky od té doby mohou mít otevřeno i v noci a nutnost nosit respirátor zůstala zachována pouze ve veřejné dopravě, v supermarketech či v nemocnicích.

Vláda nutnost opětovného zpřísnění opatření zdůvodňuje přetížeností personálu ve zdravotnických zařízeních kvůli velkému počtu pacientů. Rauch konstatoval, že prognózy se od schválení rozvolnění opět zhoršily. I v příštích dvou týdnech se očekávají denní počty nakažených nad 50.000. Původně se přitom očekávalo, že čísla budou klesat. "To se nepotvrdilo, to se změnilo, a sice výrazně," připustil dnes Rauch, citovaný agenturou APA.

Dnes v Rakousku úřady evidovaly 51.112 nově nakažených. Hospitalizování je 3048 covidových pacientů, z toho 207 na jednotkách intenzivní péče.

Roušková povinnost v interiérech bude stanoveno ve velmi přesném nařízení, které bude vyhlášeno do středy, ujistil Rauch. Podle něj je smysluplné nosit respirátor všude tam, kde je to možné, tedy například i na pracovišti. S ministrem školství Martinem Polaschekem bude třeba projednat, zda se roušková povinnost znovu zavede ve školách.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Rakousko

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy