Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rakousku vstoupil v platnost zákon o povinném očkování proti covidu-19

Rakousko, ilustrační foto.
Rakousko, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

V Rakousku dnes vstoupil v platnost zákon o povinném očkování proti covidu-19. Počet nově nakažených koronavirem se v zemi za období ze čtvrtka na pátek vyšplhal na 36.329. Počet aktivních případů tak stoupl na nové maximum - v Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, je na virus SARS-CoV-2 aktuálně pozitivních rekordních 339.127 lidí. Na svém webu o tom informoval deník Kurier.

Rakousko je první zemí Evropy, která všeobecnou očkovací povinnost v souvislosti s covidem zavedla.

Lidé, kteří dovršili 18 let a mají trvalé bydliště v Rakousku, se nyní budou muset nechat očkovat proti covidu. Výjimku mají těhotné ženy, lidé, kterým v tom brání zdravotní důvody, a podmíněně také vyléčení z covidu-19.

V první fázi zavádění všeobecné očkovací povinnosti, tedy do 15. března, úřady nebudou neočkované trestat. Od 16. března už mohou ukládat pokuty - ve zjednodušeném řízení do 600 eur (14.600 korun), v řádném procesu až do 3600 eur (89.000 korun).

Zároveň se dnes zmírňují některá protiepidemická opatření. Zavírací hodina restaurací a dalších podniků se posune z dosavadních 22:00 na půlnoc. Zvyšuje se i počet osob, které se smějí setkat na shromážděních, a na větších akcích odpadá testovací povinnost.

Platné očkování má 6,162.402 lidí, tedy 69 procent rakouské populace. To je o asi 300.000 méně než minulý týden, protože se mezitím zkrátila maximální lhůta pro podání posilující dávky z devíti na šest měsíců a mnozí lidé si pro další dávku nestihli dojít.

V desetimilionovém Česku má ukončené očkování více než 6,8 milionu lidí, třetí dávku dostalo více než 3,8 milionu lidí. V pátek v ČR přibylo 28.658 nově nakažených, výrazně méně než před týdnem.

O očkovací povinnosti se týdny diskutuje i v Německu. Tato asi 83milionová země za uplynulých 24 hodin zaznamenala 217.815 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba o 31.000 méně než o den dříve. Politici vládní koalice zároveň považují za možné, že pokud by se pandemická situace vyvíjela příznivě, mohla by být veškerá protiepidemická opatření zrušená k 19. březnu, kdy vyprší platnost příslušného zákona.

Témata:  Rakousko očkování

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Oteplí se, na letní teploty si ale počkáme

Letní teploty příští týden sice nedorazí, denní maxima se ale podle ČHMÚ.cz budou pohybovat nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.