reklama

"Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem je nejnižší od 16. října," poznamenala agentura TASS.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvateli se od začátku pandemie nakazilo více než 9,434 milionu lidí, z nichž podle vládního štábu 267.819 nákaze podlehlo.

Ruský statistický úřad uvádí mnohem vyšší počty obětí. Tento rozpor vláda vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Rusko se od září potýká s výrazně zhoršenou epidemickou situací, kvůli čemuž úřady zpřísnily protikoronavirová opatření a prezident Vladimir Putin schválil na první listopadový týden celostátní mimořádné pracovní volno. Některé nejvíce zasažené ruské regiony tuto "covidovou dovolenou" ještě prodloužily.

Zhoršení situace úřady vysvětlovaly výrazně nakažlivější variantou koronaviru, jakož i pomalým postupem očkování, souvisejícím s nedůvěrou obyvatelstva k vakcínám. Lékaři předních "covidových" nemocnic dnes v médiích zveřejnili otevřený dopis, ve kterém pozvali známé odpůrce očkování, včetně vůdce ruských komunistů Gennadije Zjuganova, předsedu strany Spravedlivé Rusko Sergeje Mironova či místopředsedu sněmovny Pjotra Tolstého, k návštěvě "svých" nemocnic.

"Máme teď trošku práce a jistě uhádnete kvůli čemu. Ale vzhledem k tomu, kolik lidí vás čte a poslouchá, si najdeme čas, abychom vás provedli 'červenými zónami', jednotkami intenzivní péče a pitevnami našich nemocnic. Možná po návštěvě změníte názor a zemře méně lidí. Těšíme se na vás," citovala agentura Interfax z otevřeného dopisu, adresovaného kromě politiků i známým zpěvákům a herečkám "a dalším odpůrcům očkování".

Zjuganov lékařům odpověděl, že není odpůrcem očkování, sám již obdržel tři injekce vakcíny proti koronaviru, ale je proti povinnému očkování. Doporučil, ať do "červené zóny" raději vtáhnou představitele režimu, aby si uvědomili, jak by měli o odborníky pečovat, aby zachovali co nejvíce z výdobytků sovětského zdravotnictví. Podobně podle Interfaxu zareagoval rovněž očkovaný Mironov: očkování pokládá za nezbytné, ale vadí mu metody očkovací kampaně "nezákonně zbavující lidi nejzákladnějších práv".

Deník Kommersant dnes upozornil na varování spotřebitelského sdružení, že v lékárnách mohou chybět léky proti koronaviru, chřipce a nachlazení, po kterých je zvýšená poptávka. "Již teď v některých regionech dochází k výpadkům v zásobování některými léky, jejichž ceny vzrostly o pět až deset procent," napsal list. Dodal, že řetězce lékáren doporučují stěžovat si výrobcům. Ale experti odhadují, že za výpadky může být i skutečnost, že pro lékárny není výhodné vytvářet si zásoby léků, na které jsou nízké marže.