Největší čínské město Šanghaj dnes ohlásilo rekordních téměř 25.000 nových případů nákazy koronavirem. Obyvatelé Šanghaje, která je od 5. dubna v přísné uzávěře, si stěžují na nedostatek potravin a základních zásob. Podle agentury Reuters se šíří obavy, že ve stejné situaci by brzy mohla být i další města.
V ulicích uzavřeného finančního centra s 26 miliony obyvatel zůstávají zábrany v rámci čínské politiky nulové tolerance vůči koronaviru za cenu extrémně přísných opatření. Vzhledem k současným nařízením mohou vycházet pouze zdravotníci, dobrovolníci, doručovatelé nebo osoby se zvláštním povolením.
Počet potvrzených případů covidu-19 v Šanghaji je ve srovnání s některými světovými městy malý, ale město se potýká s nejhorší epidemickou situací od začátku roku 2019. Tehdy se virus poprvé objevil v dalším čínském městě Wu-chanu.
Úřady v Šanghaji uplatňují přísnou strategii testování, trasování a karantény pozitivních případů. Omezení omezují dodávky potravin a dalších nezbytných věcí. Mnoho supermarketů je zavřených a tisíce kurýrů nemohou pracovat. Problémem je také přístup k lékařské péči. Na videích, které se šíří na sociálních sítích, jsou vidět potyčky mezi bezpečnostními pracovníky a obyvateli města, kteří na ně křičí, že potřebují jídlo.
Zástupci firem, které se specializují na nákupy přes internet a doručování potravin, se pokoušejí místní ubezpečit, že situace se brzy zlepší. Obyvatelé Šanghaje mezitím na internetu vytvářejí návody, kde radí lidem z jiných koutů Číny, jak si udělat zásoby pro případ uzávěry.
Obyvatelé několika dalších měst se obávají, že u nich bude rovněž vyhlášena uzávěra, což je patrné i z příspěvků na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru.
Úřady v Pekingu v sobotu uzavřely vysoce rizikovou oblast poté, co bylo v posledních dvou týdnech potvrzeno osm případů covidu-19. Oznámilo to čínské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Čína
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45