Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Teheránu byl zabit vůdce Hamásu Ismail Haníja

Ismáíl Haníja
Ismáíl Haníja
Foto: Wikimedia Commons

V Teheránu byl zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. Íránci a některé teroristické skupiny z jeho smrti okamžitě obvinili Izrael, který zatím žádné prohlášení nevydal. 

Izrael za sebou má patrně dvě úspěšné akce „ve jménu pomsty“. V úterý večer se mu přímo v srdci libanonského Bejrútu podařilo zlikvidovat vysoce postaveného muže Hizballáhu Fuada Šukra. Ve středu se izraelské síly zaměřily naopak na íránskou metropoli.

Íránské revoluční gardy (IRGC) a Hamás ve středu oznámily, že v íránském hlavním městě Teheránu byl zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. Podle této militantní organizace za útokem stál Izrael a „zaměřil“ se na Haníju při náletu po jeho účasti na inauguraci nového prezidenta země.

S Haníjou se ještě v úterý setkal nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chomejní. Podle New York Times takové narušení bezpečnosti v zemi vyvolává velké otázky, protože vrcholní představitelé byli v kontaktu se zabitým vůdcem Hamásu jen pár hodin před útokem. Poslední fotografie Haníje pochází z úterý, zachycuje ho při návštěvě výstavy památek „osy odporu“ v íránské metropoli.

Podle americké stanice CNN izraelská armáda akci dosud nekomentovala, protože „neodpovídá na zprávy v zahraničních médiích“.

„Haníjova smrt nebude zbytečná,“ prohlásil člen politického byra Hamásu Músa abú Marzúk. Dodal, že Hamás je „připraven zaplatit různé ceny“. Vysoký představitel Palestinské samosprávy ze Západního břehu Jordánu Husajn aš-Šajch jeho zabití odsoudil. Smrt podle New York Times označil za „zbabělý čin“.

K úmrtí Haníje se vyjádřil náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov. Zdůraznil, že zabití politického vůdce Hamásu je „naprosto nepřijatelnou politickou vraždou“. „To vše je velmi špatné. Je to naprosto nepřijatelný politický atentát, který povede k další eskalaci napětí,“ dodal.

Bílý dům pouze uvedl, že se seznámil se zprávou o Hanijově smrti. Washington před několika lety označil tohoto muže za „speciálně označeného globálního teroristu“.

Hamás ale přežil už řadu ztrát svých politických vůdců, a tak Haníjovo zabití nemusí vést k žádným výraznějším změnám. V rozmezí několika týdnů v roce 2004 došlo k zabití spoluzakladatelů uskupení šejka Ahmeda Jásina a Abdela Azíze Rantisího.

CNN připomněla, že během dubna izraelské nálety v Pásmu Gazy zabily tři Haníjovy syny a čtyři jeho vnuky. Sám Haníja dlouhodobě sídlil v Kataru. „Kdokoli si myslí, že když se během vyjednávacích rozhovorů a před dohodou o dohodě zaměří na mé děti, že tím donutí Hamás ustoupit ze svých požadavků, je bláhový,“ řekl tehdy.

Témata:  HAMÁS Ismáíl Haníja

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy