Erdoganovo vedení zatím potvrzují údaje uváděné provládními i opozičními médii, přestože se liší. Podle vládní televize TRT má úřadující prezident po sečtění zhruba 85 procent okrsků lehce přes 50 procent hlasů, agentura ANKA mu přisuzuje 48,6 procenta. Zisk Kilicdaroglua se pohybuje mezi 44 a 46 procenty.

Zahraniční média ale připomínají, že nejvyšší turecký volební orgán YSK zatím s žádným oficiálním prohlášením k výsledkům nevystoupil.

Hlasování začalo v osm hodin ráno místního času a trvalo do 17:00. Následně platilo embargo pro média týkající se zveřejňování průběžných výsledků. Pokud žádný z kandidátů na prezidenta nezíská přes 50 procent hlasů, bude se konat druhé kole za čtrnáct dní, tedy v neděli 28. května.

Podle AP se devětašedesátiletému Erdoganovi poprvé za 20 let ve veřejných funkcí stalo, že začaly volby ve chvíli, kdy ztrácel na svého hlavního vyzyvatele, ačkoliv jen mírně. Úřadující prezident usiluje o dalších pět let v úřadu, zatímco o pět let starší Kilicdaroglu, kandidát opozičních stran, slibuje, že s ním se Turecko vydá po demokratičtější cestě.

Voleb se mohlo zúčastnit přes 64 milionů lidí, včetně více než 3 milionů voličů žijících v zahraničí. Volební účast byla tradičně vysoká, podle prvních odhadů atakovala 88 procent.

reklama