Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

vakcína Pfizer/BioNTech údajně funguje i proti mutaci delta

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vakcína první generace, kterou na covid-19 vyvinula německá společnost BioNTech ve spolupráci s americkou firmou Pfizer, funguje i proti mutacím koronaviru, jako je kmen delta, a v tuto chvíli není třeba ji uzpůsobovat. Prohlásil to dnes výkonný ředitel BioNTechu Ugur Şahin, kterého citovala agentura AFP.

"Je dost dobře možné, že se v následujících šesti až 12 měsících objeví nové varianty, které budou vyžadovat uzpůsobení vakcíny. V tuto chvíli to ale není ten případ," uvedl Şahin.

Rozhodnutí upravit vakcínu by mělo být přijato jen pokud bude jasné, že vakcína nefunguje, anebo že poskytuje pouze podřadnou ochranu proti viru. Vzhledem k tomu, jak rychle se situace mění, je klíčové také načasování podobné změny, dodal šéf BioNTechu.

"Přijmout v tuto chvíli rozhodnutí by se během tří nebo šesti měsíců mohlo ukázat jako chybné, pokud by převládla jiná varianta. Proto musí být načasování tohoto rozhodnutí správné," řekl Şahin a dodal, že pro tuto chvíli stačí přeočkování.

Také partner BioNTechu, společnost Pfizer, opakovaně volá po aplikování třetí dávky očkování během nynější vlny infekcí. Řada zemí včetně Francie a Německa již uvedla, že od září začnou nabízet dodatečnou, třetí dávku očkování starším a nejzranitelnějším občanům.

Farmaceutické firmy BioNTech a Pfizer už rozeslaly zhruba miliardu dávek své vakcíny do více než stovky zemí a území. Do konce roku předpokládají, že jejich roční výrobní kapacita stoupne na tři miliardy dávek, než v roce 2022 vzroste na čtyři miliardy dávek.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19 Pfizer

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.