Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vakcínu firmy J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí studie

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší imunitní reakce, pokud jako posilovací dávku dostanou namísto původní látky některou z vakcín od firem Pfizer/BioNTech či Moderna. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou ve středu zveřejnil americký Národní ústav zdraví (NIH).

Zjištění je podle agentury Reuters další překážkou ve snaze firmy J&J získat povolení k podávání posilovací dávky její vakcíny v USA.

Studie zkoumala imunitní reakce 450 lidí a dospěla k závěru, že "míchání" různých vakcín je pro dospělé osoby bezpečné. Očkovací látky firem Pfizer a Moderna přitom fungují na bázi takzvané mediátorové RNA (mRNA), J&J pak využívá technologii virových vektorů.

Vědci z NIH porovnávali případné vedlejší účinky a imunitní odezvu u dobrovolníků, kteří dostali posilovací dávku od stejného výrobce, a následně u těch, u nichž se obsah dodatečných injekcí lišil. Vypozorovali, že míchání látek přineslo srovnatelné vedlejší účinky jako u původní vakcinace a nezvýšilo riziko zdravotních komplikací.

Využívání různých látek u stejného pacienta přitom nevedlo k nižší imunitní odezvě než při použití původní vakcíny. U lidí původně naočkovaných mRNA vakcínami je ochrana stejná po obdržení další injekce jakékoliv ze zkoumaných očkovacích látek, u vakcíny J&J nicméně přinesly "konkurenční" látky lepší výsledek.

NIH v pátek předloží výsledky studie poradnímu orgánu Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který se bude vyjadřovat k tomu, zda úřadu doporučí schválit posilovací dávky Moderny a J&J. FDA již dříve dala zelenou třetím dávkám vakcíny od Pfizeru, ty nyní v USA dostávají osoby starší 65 let či pacienti se zvýšeným rizikem těžkého průběhu covidu-19.

Činitelé FDA přitom ve středu vyjádřili znepokojení nad některými údaji zaslanými firmou J&J v její žádosti. Nelíbily se jim například malé počty testovaných pacientů, či předložení některých neověřených dat.

O účinnosti posilovacích dávek dnes před panelem při FDA hovořila šéfka odboru veřejného zdraví na izraelském ministerstvu zdravotnictví Šaron Alrojová-Preisová. Třetí dávku některé z mRNA vakcín nyní v blízkovýchodní zemi dostalo již přes 40 procent tamního obyvatelstva a podle Alrojové-Preisové se díky tomu nyní snižují počty nových infekcí i u osob, které nejsou naočkovány vůbec.

Panel expertů dá svoje doporučení ohledně očkovacích látek firem Moderna a J&J do konce tohoto pracovního týdne. FDA se jejich názorem řídit nemusí, nicméně se k němu ve svých rozhodnutích často kloní. Poslední překážkou případného schválení posilovacích dávek bude rozhodnutí amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které rozhodne například o tom, pro jaké skupiny obyvatelstva posilovací dávku povolí.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy