reklama

Podle autorů databáze dostalo nejméně jednu dávku covidové vakcíny na 61 procent světové populace, v nízkopříjmových zemích je však očkovaná necelá desetina obyvatel.

Hranice deseti miliard aplikovaných dávek byla dosažena asi 13 měsíců po startu prvních národních vakcinačních kampaní. Podle deníku The New York Times tento milník dokládá "ohromující rychlost" mobilizace vlád a farmaceutických společností v zájmu boje proti pandemii. Její konec zatím vakcíny nepřinesly, zejména ty od firem Pfizer/BioNTech a Moderna však poskytují vysokou ochranu proti vážnému průběhu nemoci a úmrtí po nákaze koronavirem.

Nejvyšší míru proočkovanosti ze všech zemí světa mají podle Our World in Data Spojené arabské emiráty, kde prvotní vakcinační režim absolvovalo 93 procent obyvatel. Další jsou Portugalsko s 90 procenty a Chile s 88 procenty. Nad globálním průměrem jsou i statistiky v případě Česka, kde dostalo aspoň jednu dávku 65 procent populace, zatímco asi třetina už si nechala podat i posilující dávku.

Odborníci, novináři a různí aktivisté dlouhodobě poukazují na to, že distribuce vakcín ve světě je značně nerovná. Zatímco některé země už začínají vybraným skupinám nabízet i čtvrtou dávku, více než třetina lidstva není ani částečně naočkovaná. Vakcíny nejsou široce dostupné především v Africe, dále v Afghánistánu, Jemenu, Sýrii nebo na Haiti. Méně než 50procentní proočkovanost je i v některých evropských zemích včetně Rumunska a Ukrajiny.

"Deset miliard dávek je triumfem vědy, ale také naprostým selháním globální solidarity," hodnotil profesor epidemiologie a biostatistiky na McGillově univerzitě v Montrealu Madhukar Pai. Odborníci navíc varují, že nízká proočkovanost přispívá k riziku vzniku nových variant koronaviru.