Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vicepremiér: Polsko nezavře uhelné doly, dokud nebude mít jadernou elektrárnu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Polsko nezavře žádný uhelný důl, dokud v zemi nebudou spuštěny první jaderné reaktory. Řekl to dnes vicepremiér a ministr státního majetku Jacek Sasin. Polsko plánuje uvést svůj první jaderný reaktor do provozu v roce 2033.

"Musíme odložit proces zavírání dolů," řekl Sasin týdeníku Sieci. "Nemůže se nám zvýšit závislost na dovozu uhlí, které je mnohem dražší než to naše," dodal.

Sasin ale zdůraznil, že vláda neodstupuje od smlouvy, kterou podepsala s odbory loni v dubnu. Podle ní má postupně uzavřít uhelné doly do konce roku 2049. Tento konečný termín hodlá dodržet.

Podle jaderného energetického programu plánuje Polsko vybudovat jaderné elektrárny o celkovém výkonu šest až devět gigawattů. Po uvedení prvního bloku do provozu v roce 2033 mají být každé dva roky uváděny do provozu další bloky.

Sasin připustil, že vláda stojí před velmi vážným rozhodnutím o rozsahu investic do těžby. "Předpokládali jsme, že zastavení těžby potrvá do roku 2049. Sestavili jsme harmonogram zavírání dolů, zajistili jsme v tomto procesu sociální smír. Teď musíme ten harmonogram přehodnotit," řekl. Žádný důl podle něj nelze zavřít, dokud nebudou v provozu první jaderné bloky.

Sasin upozornil, že těžba uhlí v Polsku bude o něco vyšší, než v předchozích letech. Nevyloučil ani otevření nových šachet, uvedla agentura PAP.

Témata:  Polsko důl Turów uhlí jaderné elektrárny

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy