Štáb agentury Reuters ráno zaznamenal na hranici 100 amerických vojenských aut, která převážela těžkou vojenskou techniku i vojáky. Dahúk je součástí iráckého autonomního Kurdistánu.

Agentura AP uvedla, že obyvatelé východní Sýrie dávají při průjezdu amerického konvoje najevo zlobu. V Kámišlí házeli na americké obrněnce brambory. Na videu zveřejněném kurdskou agenturou je vidět, že lidé volají anglicky Ne Americe, Amerika je lhář.

Esper už v sobotu řekl, že se američtí vojáci přesunou do Iráku, odkud budou pokračovat v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Zda se stáhne všech 1000 Američanů, kteří dosud v Sýrii působili, není jisté. List The New York Times napsal, že prezident Donald Trump se nyní přiklání k tomu ponechat na východě Sýrie u irácké hranice 200 amerických vojáků.

zdroj: YouTube

Dnes ministr Esper prohlásil, že se zvažuje možnost ponechat část vojska poblíž ropných polí v severovýchodní Sýrii. Vojáci by tam byli spolu s členy arabsko-kurdské koalice SDF. "Máme nyní vojáky v několika městech poblíž té oblasti. Smyslem je zamezit tam v přístupu Islámskému státu a dalším skupinám, které by mohly chtít zisk z ropy použít ke svým nepřátelským aktivitám. Jedná se o tom (možnosti ponechat část vojáků), ale ještě se nerozhodlo o počtu ani o ničem podobném," řekl ministr. Podle něj potrvá stahování Američanů týdny.

Stažení nečekaně před několika dny ohlásil prezident Trump, jehož krok umožnil Turecku zahájit ofenzivu proti kurdským oddílům v severní Sýrii, které byly do té doby na společných postech s Američany. Turecko chce mít u své hranice zónu, v níž nebudou kurdští bojovníci a do níž se přesunou syrští uprchlíci z tureckého území.

reklama