Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konvoj USA pod palbou brambor. Amerika je lhář, pokřikovali Kurdové

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Američtí vojáci, kteří se už několik dní stahují ze svých postů v severní Sýrii, překročili syrsko-iráckou hranici a vstoupili do irácké provincie Dahúk. S odvoláním na svědky o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle nedělních zpráv se Američané stáhli ze své největší základny v syrské provincii Halab (Aleppo). Americký ministr obrany Mark Esper dnes řekl, že se zvažuje možnost ponechat v Sýrii část kontingentu k zajištění ropných polí na východě země.

Štáb agentury Reuters ráno zaznamenal na hranici 100 amerických vojenských aut, která převážela těžkou vojenskou techniku i vojáky. Dahúk je součástí iráckého autonomního Kurdistánu.

Agentura AP uvedla, že obyvatelé východní Sýrie dávají při průjezdu amerického konvoje najevo zlobu. V Kámišlí házeli na americké obrněnce brambory. Na videu zveřejněném kurdskou agenturou je vidět, že lidé volají anglicky Ne Americe, Amerika je lhář.

Esper už v sobotu řekl, že se američtí vojáci přesunou do Iráku, odkud budou pokračovat v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Zda se stáhne všech 1000 Američanů, kteří dosud v Sýrii působili, není jisté. List The New York Times napsal, že prezident Donald Trump se nyní přiklání k tomu ponechat na východě Sýrie u irácké hranice 200 amerických vojáků.

Dnes ministr Esper prohlásil, že se zvažuje možnost ponechat část vojska poblíž ropných polí v severovýchodní Sýrii. Vojáci by tam byli spolu s členy arabsko-kurdské koalice SDF. "Máme nyní vojáky v několika městech poblíž té oblasti. Smyslem je zamezit tam v přístupu Islámskému státu a dalším skupinám, které by mohly chtít zisk z ropy použít ke svým nepřátelským aktivitám. Jedná se o tom (možnosti ponechat část vojáků), ale ještě se nerozhodlo o počtu ani o ničem podobném," řekl ministr. Podle něj potrvá stahování Američanů týdny.

Stažení nečekaně před několika dny ohlásil prezident Trump, jehož krok umožnil Turecku zahájit ofenzivu proti kurdským oddílům v severní Sýrii, které byly do té doby na společných postech s Američany. Turecko chce mít u své hranice zónu, v níž nebudou kurdští bojovníci a do níž se přesunou syrští uprchlíci z tureckého území.

Témata:  U.S. ARMY Sýrie Irák Islámský stát

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy