Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby do EP v Rakousku zřejmě vyhrála krajně pravicová Svobodná strana Rakouska

Rakousko, ilustrační foto
Rakousko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Volby do Evropského parlamentu (EP) v Rakousku, které se konaly v neděli, podle očekávání pravděpodobně vyhrála krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ). 

Vyplývá to z prognózy zveřejněné v 17:00, kterou pro agenturu APA a televize ORF a Puls 24 vypracovaly instituty FORESIGHT a ARGE Wahlen.  

Podle této prognózy, s možnou odchylkou 2,5 procentního bodu a na základě průzkumu mezi přibližně 3600 voliči, získala FPÖ 27 procent hlasů a šest mandátů.

O druhé místo soupeří lidovci (ÖVP) se ziskem 23,5 procenta hlasů a sociální demokraté (SPÖ) s 23 procenty. Obě strany by měly získat po pěti mandátech.

Zelení a liberální strana NEOS získali shodně po 10,5 procenta hlasů, což jim přináší dva mandáty.

Komunistická strana Rakouska (KPÖ) se teoreticky může dostat do EP, pokud by dosáhla na tři procenta hlasů. Pokud by se KPÖ dostala do EP, FPÖ by měla pouze pět mandátů místo šesti.

V předchozích volbách do EP konaných 26. května 2019 zvítězila ÖVP se ziskem 34,55 procenta hlasů před SPÖ (23,9 procenta) a FPÖ (17,2 procenta). Na čtvrtém místě skončili Zelení (14 procent) před stranou NEOS (8,44 procenta). 

Témata:  Eurovolby Rakousko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.