Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby do Evropského parlamentu vrcholí. Výsledky budou až v noci

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Fero Deák / INCORP images

Volby do Evropského parlamentu vrcholí. Dnes se ve 20 členských zemích otevřely volební místnosti na jeden den, přičemž hlasování v Itálii, kde je dvoudenní, skončí ve 23:00. Ostatní země EU, včetně Česka, už mají volby za sebou. 

Výsledky pro celý evropský blok budou zveřejněny po 23:00. Nicméně první odhady výsledků v některých zemích se očekávají kolem 18:15 a předběžné složení nového europarlamentu kolem 20:15.

Jednodenní volby probíhají v Belgii, Bulharsku, Dánsku, Německu, Estonsku, Řecku, Španělsku, Francii, Chorvatsku, Kypru, Litvě, Lucembursku, Maďarsku, Rakousku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Finsku a Švédsku.

Celkem se volí 720 europoslanců a průzkumy naznačují zvýšenou podporu krajní pravici. Výsledek voleb ovlivní směřování unijní politiky v příštích pěti letech.

Po oznámení výsledků vystoupí i někteří vedoucí kandidáti na předsedu Evropské komise (EK), mezi nimi současná předsedkyně Ursula von der Leyenová z frakce EPP a Nicolas Schmit z frakce S&D.

Evropské volby určují nejen složení europarlamentu, ale i to, kdo povede novou Evropskou komisi. Bude se rozhodovat, zda post předsedy EK obhájí Ursula von der Leyenová, nebo ji nahradí někdo jiný, například bývalý italský premiér Mario Draghi, který má podle médií podporu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Nový šéf EK musí získat podporu kvalifikované většiny unijních premiérů a prezidentů a zároveň většinu v Evropském parlamentu, což je 361 hlasů.

O novém předsedovi EK by se mohlo hlasovat na ustavující schůzi nového europarlamentu, která proběhne od 16. do 19. července ve Štrasburku, nebo na zasedání v září po letní přestávce.

Témata:  Eurovolby volby

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy