Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby na Slovensku budou napínavé. Čeká vládu výprask? Nový průzkum

Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
Foto: Národná rada Slovenskej republiky

Popularita nejsilnější slovenské vládní Směr-sociální demokracie (Směr-SD) tři měsíce před volbami klesla pod dvacet procent. Do sněmovny by se dostalo devět stran a koalic. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes ČTK poskytla agentura AKO. Sondáž potvrdila, že stávající tříčlenná vládní koalice by již neměla ve sněmovně většinu.

Preference Směru-SD v sondáži uspořádané od 19. do 25. listopadu klesly na 18,4 procenta z říjnových 20,1 procenta. Na druhé místo žebříčku popularity politických stran je se ziskem 12,5 procenta hlasů rozhodnutých voličů nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky.

Dvoucifernou podporu mají i koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu (12,4 procenta) a krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (10,4 procenta).

K tomu, aby opozice dokázala shromáždit většinu, by se na základě zmíněného průzkumu muselo spojit nejméně pět politických formací. Záměr některých lídrů opozičních či neparlamentních stran o předvolební koalici ztroskotal na Kiskově požadavku, aby společnou kandidátní listinu jako protiváhu stávající koalici vytvořilo až šest formací.

Pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách 29. února příštího roku bude podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně, zůstala mimo jiné vládní strana Most-Híd se ziskem 3,5 procenta. Pětiprocentní hranici nepřekročila ani strana Vlast, jejímž lídrem je kontroverzní soudce slovenského nejvyššího soudu a neúspěšný prezidentský kandidát Štefan Harabin a kterou podpořila 2,1 procenta dotázaných.

Témata:  volby na Slovensku Slovensko Smer SD Za lidi (Za ľudí) Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy