Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby v Británii budou kuriózní. Kandidují Kbelíková hlava či Meziplanetární pán času

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Britský premiér Boris Johnson se 12. prosince utká o poslanecký mandát nejen s politiky opozičních stran, ale také s několika kuriózními kandidáty. Ve volebním obvodu Uxbridge and South Ruislip se o zvolení poslancem ucházejí kromě předsedy vlády také Lord Buckethead (lord Kbelíková hlava) a Count Binface (hrabě Popelnicový obličej), informovala britská média.

Za postavou hraběte Popelnicového obličeje stojí podle listu The Guardian komik Jon Harvey, který v roce 2017 kandidoval jako lord Kbelíková hlava proti tehdejší premiérce Therese Mayové v obvodu Maidenhead. Získal tehdy 249 hlasů. Kvůli sporu o autorská práva ale nyní Harvey své "volební jméno" raději změnil.

HELLO! I was Lord Buckethead in the 2017 Election but I have since renounced my peerage, partly because I promised to abolish the Lords and I'm a politician who keeps my promises, and partly because of an unfortunate battle on the planet Copyright. This has left me unbowed but...

— Count Binface (@CountBinface) November 14, 2019

Jako lord Kbelíková hlava už dříve kandidoval jiný vtipálek - Mike Lee. V roce 1987 vyzval na volební souboj Margaret Thatcherovou a v roce 1992 Johna Majora.

O zpravodajství s lordem Kbelíkovou hlavou ale Britové nepřijdou. Zatím neznámého šprýmaře totiž na rozdíl od Jona Harveyho spory o autorská práva neodradila, a na listině kandidátů obvodu Uxbridge and South Ruislip se tak toto jméno nakonec objevilo.

Na poslanecké křeslo, které dosud držel předseda britské vlády, si zuby brousí také Yace Yogenstein, který vystupuje pod přezdívkou Interplanetary Time Lord (Meziplanetární pán času), nebo Bobby Smith, který se převléká za chlupatou postavičku Elma z dětského pořadu Sezame, otevři se. Také Bobby "Elmo" Smith se už o poslanecký mandát ucházel. V roce 2017 se postavil premiérce Mayové.

I am standing as a candidate in Uxbridge and South Ruislip. No matter how many years pass I still miss my older children every single day and love them loads, so here is a cleverly edited election video. Give Me Back Elmo x. #Ge2019 #FathersRights #Malesuicide #BorisJohnson pic.twitter.com/WiMtIbseqL

— Bobby Elmo Smith (@bobbysmith2765) November 14, 2019

Johnson má ale i seriózní vyzyvatele. Nejvíce by jej mohl ohrozit kandidát nejsilnější opoziční Labouristické strany Ali Reza Milani, 25letý rodák z Teheránu. Ve volbách před dvěma lety konzervativec Johnson porazil labouristu Vincenta Loa jen zhruba o 5000 hlasů.

Témata:  volby ve Velké Británii zajímavosti Velká Británie

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy