reklama

Úterní volby nemají jasného vítěze. "Počkáme na skutečné výsledky, ale stav věcí je takový, že jsme splnili svoji misi," řekl bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády stoupencům své strany v Tel Avivu. Dodal, že Benjamin Netanjahu "se svou misí neuspěl".

První výsledky voleb, zveřejněné třemi velkými televizními stanicemi, ukazují na těsné vítězství centristické koalice. Ani Likud, ani centristé patrně nebudou moci vytvořit vládní koalici bez někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana, který stojí v čele nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov. Právě Avigdor Lieberman je některými komentátory označován za skutečného vítěze voleb.

Ani premiér Netanjahu se dnes ráno neprohlásil ani za vítěze voleb, ani nepřiznal porážku. Řekl pouze, že čeká na oficiální výsledky a že bude usilovat o sestavení "silné sionistické vlády", která by odrážela názory "mnoha lidí země".

"V příštích dnech zahájíme jednání s cílem ustavení silné sionistické vlády," prohlásil nad ránem před malým davem svých stoupenců Netanjahu, který z těchto jednání předem vyloučil "antisionistické arabské strany". "Nebude a nemůže tu být vláda, která se opírá o arabské, protisionistické strany," citovala premiéra agentura Reuters.

Podle Netanjahua se Izrael nachází v "historickém bodě" s obrovskými šancemi a výzvami, mezi něž patří především "existenční ohrožení Izraele Íránem a jeho pobočníky".

Izraelský premiér rovněž připomněl, že americký prezident Donald Trump brzy zveřejní mírový plán pro Blízký východ. "A způsob, jakým budou vedena vyjednávání s Trumpem, určí budoucnost státu Izrael pro nadcházející generace," řekl Netanjahu. Proto podle něj Izrael potřebuje "silnou, stabilní a sionistickou vládu".

Strany nyní čekají složitá koaliční jednání, která by mohla ohrozit politickou budoucnost Netanjahua.

Také Lieberman už během povolební noci vyzval k vytvoření velké koalice. "Máme pouze jednu možnost - národní, liberální širokou vládu zahrnující Izrael je náš domov, Likud a Modrou a bílou," řekl Lieberman svým stoupencům v Jeruzalémě.

Izraelci šli letos volit parlament už podruhé. Po dubnových volbách se Netanjahuovi nepodařilo sestavit většinovou koalici a Kneset hlasoval pro své rozpuštění. Hlasování se v úterý podle volební komise zúčastnilo 69,4 procenta oprávněných voličů, což je o necelé procento více než v dubnu.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama